PKG: Technologie, innowacje, ekonomia

Program tegorocznego Polskiego Kongresu Górnictwa Podziemnego jest niezwykle bogaty. Obrady plenarne odbędą się w Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W trakcie kolejnych sesji zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych i przemysłowych górnictwa i plany tej gałęzi przemysłu na najbliższe lata.


Kongres rozpocznie otwarcie Wystawy Techniki i Technologii Górniczej w holu Wydziału Górnictwa i Geologii w środę, 8 września, o godz. 10.00. Kwadrans później w auli Wydziału Górnictwa i Geologii okolicznościowe wystąpienia wygłoszą m.in.: wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa, rektor AGH w Krakowie prof. Antoni Tajduś, prezes zarządu Kompanii Węglowej dr inż. Mirosław Kugiel, oraz Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.


Czwartek w Gliwicach

O godzinie 9.00 – sesja poświęconej geologii górniczej. Prof. dr hab. inż. Krystian Probierz oraz dr inż. Marek Marcisz z Politechniki Śląskiej omówią zmiany własności koksowniczych z głębokością w pokładach węgla koksowego monokliny „Zofiówki”. Z dużym zainteresowaniem oczekiwany jest wykład prof. Nikodema Szlązaka na temat możliwości rozbudowy klimatyzacji grupowej w kopalni podziemnej. Analizie energetycznej wybranych metod wytwarzania energii chłodniczej w systemach klimatyzacji centralnej kopalń podziemnych poświęcone będzie wstąpienie dr. inż. Sławomira Gajosińskiego.


W trakcie porannych obrad prof. Marian Dolipski, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, przybliży sprawy redukcji obciążeń dynamicznych bębnów łańcuchowych w przenośnikach ścianowych.


O 14.00 – ekonomika i technologie górnicze. W ramach tej sesji na temat roli węgla w założeniach bilansu paliwowo-energetycznego Polski głos zabierze dr inż. Piotr Buchwald z Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Węgla Podziemnego w Lędzinach. Problematyka nowatorskiego systemu gospodarowania sekcjami obudowy zmechanizowanej w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego poruszona zostanie przez praktyków: Mirosława Jerużalskiego i dr. inż. Marka Szygułę z KHW.


Podczas tej sesji ponownie głos zabierze prof. Szlązak, który tym razem omówi problem wpływu głębokości zalegania złoża węgla kamiennego oraz zaburzeń geologicznych na stan zagrożenia metanowego w kopalni „Brzeszcze-Silesia” Ruch „Brzeszcze”.


W dyskusji poświęconej bezpieczeństwu, o zwalczaniu zagrożeń naturalnych w górnictwie podziemnym i kierunkach działania nadzoru górniczego, mówić będzie dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG-u. Wykład poświęcony numerycznej analizie dynamicznego oddziaływania wstrząsów górotworu na obudowę wyrobiska korytarzowego wygłosi dr inż. Marian Turek. Nie zabraknie także akcentów ekologicznych. Mirosław Niedbała z KOPEX-u przedstawi temat „Kogeneracja jako proces technologiczny, wspierający ochronę środowiska poprzez spalanie metanu ujmowanego z podziemnych wyrobisk górniczych”.


Piątek w Gliwicach


Drugiego dnia Kongresu w ramach sesji „Ekonomika i technologie górnicze”, interesująco zapowiada się referat Jarosława Bednorza z kopalni „Pokój”, poświęcony problemowi starzenia się załogi w kopalniach. W drugiej części dyskusji o kwestiach związanych z głębieniem szybu „1-Bzie” opowiedzą: Krzysztof Kalamat, Tomasz Sanocki oraz Paweł Wójcik. Piątkowa sesja energomaszynowa poświęcona zostanie m.in. zasilaniu i sterowaniu wysokowydajnymi kompleksami strugowymi i automatyzacji pracy w górnictwie na przykładzie kombajnu ścianowego typu KSW-1500EU.


Zwieńczeniem dwudniowych obrad Polskiego Kongresu Górniczego ma być debata na temat możliwości składowania dwutlenku węgla w aglomeracji śląskiej, w ramach sesji poświęconej ochronie środowiska. Zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa: prof. Krzysztofa Stańczyka, dr. Eleonory Solik-Heliasz, dr. inż. Jarosława Chećki, Bartłomieja Jury, Jacka Skiby i Jerzego Świądrowskiego. O analizie ryzyka podziemnego składowania dwutlenku węgla opowie na koniec dr inż. Piotr Rozmus.


„Odkrywka” w Krakowie


Tegoroczny, IX Krajowy Zjazd Górnictwa Odkrywkowego odbędzie się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Stanowić będzie integralną część Polskiego Kongresu Górniczego. Otwarcia obrad, w czwartek o godz. 10.45, dokona wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.


Wykład inauguracyjny o stanie i strategii rozwoju branży węgla brunatnego w I połowie XXI wieku w Polsce wygłosi prof. Antoni Tajduś, rektor AGH. O problemach górnictwa skalnego mówić będzie następnie prof. Zbigniew Kasztelewicz. O godz. 12 na placu pomiędzy pawilonami A2 a A3 zaplanowano otwarcie wystawy maszyn i sprzętu górniczego.


W części popołudniowej – cykl wykładów poświęconych bezpieczeństwu pracy w górnictwie odkrywkowym. W toku obrad dokonana zostanie analiza wyników produkcyjnych polskiej branży węgla brunatnego za lata 2005–2009 oraz przegląd obecnej sytuacji w górnictwie węgla brunatnego krajów Unii Europejskiej. Na godzinę 17.15 zaplanowano otwarte posiedzenie Sekcji Górnictwa Odkrywkowego KG PAN i Głównej Komisji Górnictwa Odkrywkowego ZG SITG.


Drugiego dnia o uwarunkowania podziemnego zgazowania węgla brunatnego opowiedzą Stanisław Hajdo i Jerzy Klich. Problemy klasyfikacji i wydobycia trudno urabialnych skał i gruntów w kopalniach węgla brunatnego omówione zostaną w referacie Wiesława Kozioła i Łukasza Machnika z krakowskiej AGH. W części poświęconej ekologii eksperci skupią się m.in. na problemach rekultywacji biologicznej gruntów pogórniczych w PGE KWB Turów.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.