PiS: sprzedaż PKP Energetyka powinna być wstrzymana

fot: ARC

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku

fot: ARC

Sprzedaż spółki PKP Energetyka powinna być wstrzymana - uważają posłowie PiS. Domagają się sejmowej debaty nt. sprzedaży firmy, a także złożyli wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

Fundusz private equity CVC Capital Partners rozpoczyna właśnie wyłączne negocjacje z PKP na temat przejęcia spółki PKP Energetyka. Według zapowiedzi PKP transakcja powinna zostać sfinalizowana do końca trzeciego kwartału br. Fundusz ma respektować podpisany na początku tego roku pakt gwarancji pracowniczych.

- Fundusz kapitałowy jest zarejestrowany w Luksemburgu. Kupuje na terenie świata różne nieruchomości i przedsiębiorstwa, żeby je sprzedać. PKP Energetyka jest przedsiębiorstwem bardzo wrażliwym jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ludzi i państwa. Ta spółka jest właścicielem wszystkich linii energetycznych, zarówno linii wysokiego napięcia, jak i linie zasilające w energię stacje i przystanki kolejowe. Spółka posiada skomplikowane podstacje zasilające trakcje elektryczną - mówił poseł PiS Krzysztof Tchórzewski na piątkowej konferencji prasowej. Jeżeli teraz wchodzi inwestor, który nie wiadomo czy i komu sprzeda tę firmę, jeżeli ta firma trafi w ręce niesprzyjające Polsce, mamy wtedy duży kłopot.

Według niego, przed prywatyzacją resort infrastruktury nie zwrócił się z pytaniem o skutki prywatyzacji PKP Energetyki do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak informował PAP Przemysław Obłój, dyrektor CVC, fundusz jest gotów - po ewentualnym przejęciu - sprzedać mniejszościowy pakiet spółki np. krajowemu inwestorowi finansowemu. Jego zdaniem w przyszłości PKP Energetyka powinna trafić na GPW.

Poseł PiS Andrzej Adamczyk poinformował o działaniach PiS w związku ze sprawą sprzedażą spółki.

- Składamy wniosek o poszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację rządu na temat sprzedaży spółki i jej skutków dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa (...). Składamy w imieniu klubu parlamentarnego PiS wniosek do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury o zamknięte, utajnione posiedzenie komisji, którego tematem będzie wpływ sprzedaży podmiotowi zagranicznemu spółki PKP Energetyka na bezpieczeństwo państwa i przewozów kolejowych w Polsce.

"Proces prywatyzacji PKP Energetyka S.A. prowadzony jest przez jej właściciela, tj. PKP S.A. stosownie do przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. PKP S.A., jako podmiot sprzedający, zleciła doradcom zewnętrznym sporządzenie analiz mających na celu oszacowanie wartości PKP Energetyka S.A. oraz ustalenie sytuacji prawnej jej majątku. Z uwagi na istotne znaczenie PKP Energetyka S.A. dla funkcjonowania rynku transportu kolejowego, decyzja odnośnie wszczęcia procesu jej prywatyzacji poprzedzona została dodatkowymi analizami" - czytamy w komentarzu resortu rozwoju i infrastruktury dla PAP.

MIR zaznaczyło, że analizie i ocenie poddano modele przeprowadzenia transakcji sprzedaży spółki, między innymi, w oparciu o kryterium bezpieczeństwa energetycznego przedsiębiorców kolejowych oraz realizacji inwestycji strategicznych. "W wyniku analiz zarekomendowane zostało przeprowadzenie procesu prywatyzacji PKP Energetyka S.A. na podstawie modelu sprzedaży bezpośredniej, tj. negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia" - dodał resort.

"Należy zauważyć, że decyzja o sprzedaży akcji PKP Energetyka S.A. nie została jeszcze podjęta. Ostateczną decyzję w zakresie sprzedaży akcji spółki podejmie minister właściwy do spraw transportu na walnym zgromadzeniu PKP S.A., po złożeniu przez zarząd PKP S.A. stosownego wniosku" - zaznacza MIR.

Przejęciem PKP Energetyka zainteresowane były spółki energetyczne. Ostatecznie oferty wiążące złożyły Energa i Tauron. PKP nie informowały o szczegółach toczącego się procesu. Media podawały, że głównym rywalem funduszu CVC była gdańska Energa. Z informacji PAP wynika, że CVC złożyło ofertę z wartością przedsiębiorstwa (enterprise value) szacowaną na powyżej 1,5 mld zł.

CVC to fundusz private equity i firma doradztwa inwestycyjnego, posiadająca sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami ponad 300 inwestorów z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Bieżąca wartość aktywów firmy przekracza 52 mld USD. Około połowy kapitału pochodzi z największych funduszy emerytalnych na świecie. Obecnie fundusze CVC posiadają udziały w ponad 50 spółkach na całym świecie. Inwestował m.in. w spółki z sektora energetycznego: hiszpańską firmę Inalta i niemiecką Evonik, czy w belgijskiego operatora pocztowego, firmę BPost.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.