PiS nie poprze noweli budżetu

fot: ARC

SEJ za 85 proc. akcji PEC zapłaciła ponad 144 mln zł

fot: ARC

PiS nie poprze nowelizacji budżetu na 2013 r., bo nie zgadza się m.in. na zabieranie pieniędzy armii, oświacie, czy służbie zdrowia - mówiła w środę, 11 września, w Sejmie posłanka PiS Beata Szydło podczas drugiego czytania projektu nowelizacji budżetu.

- Słuchając przedstawicieli PO i rządu można mieć wrażenie, że najlepsze, co mogło się nam przydarzyć, to nowelizacja tegorocznego budżetu - oceniła posłanka PiS. Dodała, że dzieje się tak mimo cięć we wszystkich resortach.

- Państwo pogubiliście się już w tym zaklinaniu rzeczywistości i w oszukiwaniu Polaków, w kreowaniu rzeczywistości, która już nie istnieje - podkreśliła.

Dodała, że najlepszym przykładem tego było wystąpienie premiera Donalda Tuska w Krynicy, który ogłosił zakończenie kryzysu. - Następnego dnia podjęliście państwo decyzję o zabraniu tych milionów ze świadczeń rodzinnych, z oświaty, z nauki, rolnictwa i do tego wszystkiego propozycja rozbicia, zniszczenia systemu emerytalnego. Nie idzie za tym żaden plan ani nadzieja, abyśmy mogli spokojnie powiedzieć, że polska gospodarka ma szanse, a polskie finanse publiczne są rzeczywiście pod kontrolą i wiecie, co z tym zrobić - mówiła Szydło.

W jej opinii rząd podąża drogą chaosu i ciągle niepokojące jest to, że wymyślane są nowe i magiczne sztuczki. - Taka wiara w to, że przechytrzycie rynek, gospodarkę, kryzys i uzdrowicie gospodarkę. Tylko, że z roku na rok jest coraz gorzej - stwierdziła.

Podkreślała, że rząd porównuje Polskę do krajów Zachodu. Tymczasem - jak podkreśliła - Polska od sześciu lat oddala się od statusu rozwiniętego gospodarczego kraju, a jakość życia Polaków jest nieporównywalnie gorsza od krajów Zachodu, mimo że tamtejsze gospodarki prezentują negatywne wyniki makroekonomiczne.

Zarzucała rządowi zmarnowanie pieniędzy, jakie płyną z UE oraz stale rosnące zadłużenie budżetu państwa. - Dane z ministerstwa (finansów - PAP) pokazują, że po pierwszym półroczu prawie 900 mld zł wynosiło polskie zadłużenie. Przekroczony został zatem nie tylko pierwszy, ale i drugi próg ostrożnościowy (...). Tu oczywiście zastosujecie swoim sposobem sztuczki i będziecie dokonywali takich zabiegów, aby (...) tych 55 proc. (relacja długu do PKB - PAP) na papierze nie przekroczyć. Co z tego, jeśli realnie Polska ciągle się zadłuża i nie ma szansy, aby z tej spirali zadłużenia wyjść? - powiedziała.

Pytała też, co rząd zrobi w przyszłym roku. - Myślę, że nie macie już pomysłu i nie macie wizji, nie wiecie, co z tym wszystkim zrobić. Zadajcie sobie pytanie, co zrobicie w przyszłym roku, kiedy okaże się, że nie ma już możliwości rozmontowywania systemu emerytalnego, kiedy praktycznie nie ma w Polsce co sprzedać, bo wszystkie spółki zostały wyprzedane. Co zrobicie wtedy, skąd zabierzecie te pieniądze, żeby finansować tę szaloną nieodpowiedzialną politykę rządu Platformy i PSL-u? - mówiła zwracając się do rządu.

- PiS nie zgadza się z tym. My tej nowelizacji nie poprzemy. Nie zgadzamy się na to, aby zabierać pieniądze z obrony narodowej, oświaty, nauki, aby nie było pieniędzy na służbę zdrowia w Polsce. To jest szaleństwo i opamiętajcie się - dodała.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem nowelizacji są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.