Piotr Litwa: Stawiam na ludzi

Litwa TAL

fot: Jolanta Talarczyk

Piotr Litwa, prezes WUG, zapewnił naukowców, że jeśli przedstawione rozwiązania będą gotowe do zastosowania to dopilnuje żeby nie trafiły do szuflady lub na półkę

fot: Jolanta Talarczyk

Mniej kontroli, ale bardziej dokładne. Urzędy górnicze widziane nie jako policja, ale instytucja, która potrafi doradzić przedsiębiorcy. Mandat nie załatwi sprawy bezpieczeństwa pracy. Tak widzi działania Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) nowy prezes, Piotr Litwa.

We wtorek Piotr Litwa, który w piątek odebrał z rąk ministra środowiska nominację na stanowisko prezesa tej najważniejszej górniczej instytucji, oficjalnie rozpoczął urzędowanie. Z tej okazji do WUG przyjechał wiceminister środowiska, Jacek Jezierski.

- Do tej pory urzędy górnicze sprawowały bardzo rygorystyczny nadzór i kontrolę nad zakładami górniczymi, bo takie uprawnienia daje im prawo. Tę filozofię będziemy musieli nieco zmienić – zdecydowanie mniej kontroli, ale jednocześnie zdecydowanie wyższa ich jakość. Urzędy górnicze są w stanie skutecznie interweniować tam, gdzie dochodzi do naruszania przepisów. Chodzi też o to, aby uciążliwość tych kontroli dla przedsiębiorców była jak najmniejsza. To wcale nie wyklucza skuteczności działania urzędów górniczych – wyjaśniał Piotr Litwa.

Prezes WUG zapowiedział intensywne szkolenia zarówno dotychczasowych, jak i nowych pracowników. Podkreślił, że praca inspektora nadzoru górniczego wymaga łączenia wiedzy technicznej i prawnej.

Prezes liczy na zmianę podejścia do bezpieczeństwa pracy w górnictwie. – Problem bezpieczeństwa nie zostanie rozwiązany przez nakładanie mandatów, ale wypracowanie motywacyjnych sposobów reagowania na niebezpieczne zachowania na najniższym szczeblu. To nie tylko dozór ma zwracać uwagę, ale kolega z brygady. Takie systemy działają skutecznie w wielu krajach – podkreślał Litwa.

44–letni Piotr Litwa jest absolwentem Politechniki Śląskiej (studia górnicze) i Uniwersytetu Śląskiego (prawne problemy górnictwa), doktorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1992 r. pracował w organach nadzoru górniczego: w Katowicach, a potem w Bytomiu i Gliwicach, gdzie szefował urzędom górniczym. Od stycznia 2005 r. był wiceprezesem WUG.

WUG nadzoruje całość górnictwa w Polsce. Oprócz WUG mamy 10 okręgowych urzędów górniczych i jeden urząd specjalistyczny. Nadzorują one eksploatację we wszystkich ponad 4,5 tys. zakładów górniczych w Polsce, zatrudniających łącznie ok. 180 tys. pracowników (w tym ok. 120 tys. w kopalniach węgla). Oprócz kopalń węgla kamiennego, rud miedzi oraz rud cynku i ołowiu, są to m.in. kopalnie surowców skalnych. 
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?