Piotr Duda spotkał się z minister Jolantą Fedak

Załamujący się dialog społeczny, szanse na jego ożywienie oraz zmiany w „Solidarności” - to główne tematy dzisiejszych rozmów przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak – poinformował portal nettg.pl rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej Wojciech Gumułka.

- Najważniejszym wątkiem spotkania była sprawa nierealizowania przez rząd ustaleń podjętych wcześniej w Komisji Trójstronnej. Chodzi o niepodwyższenie kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej, a także ustalenie przez gabinet Donalda Tuska wysokości płacy minimalnej na poziomie 1386 zł, choć wcześniej reprezentujący rząd w Komisji Trójstronnej Waldemar Pawlak i Jolanta Fedak zgodzili się, by w 2011 roku wynosiła ona 1408 zł – czytamy w nadesłanym komunikacie.

Minister Jolanta Fedak wyjaśniła, że odrzucenie ustaleń Komisji Trójstronnej to decyzja ministra finansów. Dług publiczny jest blisko poziomu 55 proc. PKB i rząd bezwzględnie tnie wydatki. - Takimi działaniami rząd przerzuca ciężar walki z kryzysem na najuboższych. „Solidarność” nigdy tego nie zaakceptuje - zapowiada Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Krajowej podkreśla, że w przypadku kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej chodzi o kwotę ok. 600 mln zł. - Dla budżetu jest to suma do wygospodarowania, bez wielkiego wpływu na wysokość deficytu. Można znaleźć inne możliwości cięć w budżecie, zamiast oszczędzać na najuboższych, żyjących często poniżej minimum biologicznego - zaznacza Duda.

Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano też o przygotowywanych przez rząd ustawach żłobkowej i o pieczy zastępczej. Minister Fedak wyraziła nadzieję, że obie wejdą w życie od początku przyszłego roku. Dzięki ustawie żłobkowej łatwiejsze będzie zakładanie takich placówek. Z kolei ustawa o pieczy zastępczej powinna doprowadzić do sprofesjonalizowania instytucji rodziny zastępczej. Szef "Solidarności" Piotr Duda zadeklarował poparcie związku dla obu tych rozwiązań.

Minister Fedak złożyła gratulacje Piotrowi Dudzie z racji objęcia przez niego stanowiska szefa Komisji Krajowej. Rozmówcy zadeklarowali chęć współpracy we wszystkich istotnych kwestiach społecznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.