Pieniądze z NFOŚ na inteligentne sieci energetyczne

 - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze działania na rzecz nowych, inteligentnych technologii w energetyce i budowę lokalnych zbilansowanych sieci energetycznych - poinformował prezes Funduszu Jan Rączka.

Prezes NFOŚiGW powiedział, że w ciągu siedmiu - ośmiu lat Fundusz może przekazać na program rozwoju inteligentnych sieci od 300 do 500 mln zł.

- Będą to dotacje na konkretne inwestycje pilotażowe. Rozważamy dwustopniowy system rozdziału tych środków - rekrutację wniosków obszarów pilotażowych, a potem konkursy na konkretne przedsięwzięcia w tych obszarach. W kolejnych latach taki dwustopniowy cykl byłby powtarzany - najpierw wybór obszarów pilotażu, a potem konkurs na konkretne działania w ramach obszaru - tłumaczył Rączka.

Prezes URE Mariusz Swora powiedział, że konieczne jest przyswajanie nowych technologii w energetyce.

- Chcemy zasygnalizować sektorowi elektroenergetycznemu, że stawiamy na te nowoczesne technologie, a wiec m.in. na systemy inteligentnych sieci. Chcemy stworzyć warunki do rozwoju technologicznego sektora sieciowego - dodał Swora.

Według Swory obszarami pilotażowymi programu inteligentnych sieci może być zgłoszona przez ARP Mielecka Strefa Ekonomiczna.

- Mielec to specjalna strefa ekonomiczna należąca do ARP. Agencja ma plan przekształcenia jej w strefę inteligentną elektroenergetycznie - wyjaśnił prezes URE.

- Chodzi o zintegrowanie automatyki i informatyki z własnymi źródłami energii. Efekt będzie taki, że ta strefa zapewni sobie bezpieczeństwo, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej. To podstawa zapewnienia bezpieczeństwa produkcji firmom w tej strefie - podkreślił Swora.

Oprócz strefy mieleckiej w pilotażowym programie znajdzie się prawdopodobnie projekt gdańskiej Energi - budowa inteligentnej sieci przesyłowej na Półwyspie Helskim - mówił  prezes URE.

- Planowane są też działania w rejonie Kalisza, do inicjatywy włącza się też Politechnika Wrocławska, która powinna się przyczynić do rozwoju inteligentnych sieci - dodał.

Prezes Funduszu podkreślił, że największą korzyścią z takich działań jest zracjonalizowanie zużycia energii i poprawa efektywności jej użycia.

- Oceniając bardzo delikatnie, taki pilotaż może dać ok. 6-8 proc. zmniejszenia zużycia energii - podał.

- Nasze sieci przesyłowe są wyeksploatowane. Na warszawskim Mokotowie, gdzie jest m.in. siedziba Funduszu, kilkanaście miesięcy temu doszło do kilkugodzinnej awarii - wyłączenia prądu, z powodu awarii sieci - podkreślił Rączka.

- Jeśli nauczymy się bilansować energię lokalnie, to sieci będą mniej obciążone, a lokalne społeczności w mniejszym stopniu zależne od energii przesyłanej przez sieć krajową - przekonywał.

- Zależy nam na tym, by na obszarze powiatu, czy kilku powiatów, zbilansować popyt i podaż na prąd i energię. Taki bilans lokalny, to oszczędność energii i ochrona środowiska. Program inteligentnych sieci energetycznych jest na etapie konsultacji - powiedział.

Efektywność energetyczna daje największy zysk ekologiczny z uniknięcia emisji CO2 przy takich samych kosztach innych działań.

- To będą dobrze wydane pieniądze - dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.