PGNiG zwiększyło zakontraktowany wolumen LNG z USA

1328195890 surgutsky zsk gazprom

fot: Gazprom

Spółka zmniejszyła dostawy gazociągiem tranzytowym Jamał

fot: Gazprom

PGNiG podpisało w czwartek, 2 wrzesnia, z amerykańską firmą Venture Global LNG aneksy do długoterminowych kontraktów na dostawy LNG z terminali w Zatoce Meksykańskiej. Zakupy wzrosną dodatkowo o 2 mln t LNG rocznie przez 20 lat.

Zgodnie z aneksem dostawy z terminala Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish wzrosną z 1 mln do 1,5 mln t LNG rocznie przez 20 lat. W przypadku terminala Plaquemines LNG w Plaquemines Parish aneks przewiduje zwiększenie dostaw z 2,5 mln t do 4 mln t LNG rocznie przez 20 lat. Pierwsze dostawy są planowane na początek 2023 r. W sumie docelowy wolumen odbieranego od Venture Global LNG wynosi 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji. Kontrakty mają formułę FOB (Free On Board), czyli po odebraniu z terminala PGNiG może np. odsprzedać gaz innemu odbiorcy.

Jak podkreślał podczas podpisania aneksów prezes PGNiG Paweł Majewski, rozbudowa obu terminali eksportowych LNG idzie dobrze i daje nadzieję na zakończenie w terminie, czyli w 2023 r.

PGNiG w lipcu zerwało 20-letni kontrakt z firmą Port Arthur LNG na dostawy 2 mln t LNG od 2023 r. Źródłem gazu miał być terminal skraplający Port Arthur w Jefferson County w Teksasie. Właściciel Port Arthur LNG - Sempra opóźniła jednak w maju 2021 r. podjęcie końcowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Port Arthur LNG do 2022 r., tłumacząc to trudnymi warunkami rynkowymi po pandemii. Kontrakt z PGNiG był jedną tego typu umową, jaką zawarł planowany terminal, który miał mieć zdolność eksportową rzędu 11 mln t LNG rocznie. Jednocześnie polski koncern porozumiał się z Venture Global co do planów aneksowania kontraktów.

Prezes Venture Global Mike Sabel przypomniał z kolei, że PGNiG to największy odbiorca firmy, z którym przez prawie 10 lat udało się zbudować bardzo dobre relacje biznesowe. - Nasze dostawy pozwolą zwiększyć poziom bezpieczeństwa energetycznego w całym regionie, a Polsce pozwolą zredukować emisje CO2 - zauważył Sabel, dodając, że oczekuje równie dobrej współpracy w kolejnych latach.

Zarówno Majewski, jak o obecny przy aneksowaniu kontraktów wicepremier Jacek Sasin podkreślali, że od 2023 r., gdy ustaną dostawy gazu z kontaktu jamalskiego z Gazpromem, Venture Global będzie dostarczał ok. jednej trzeciej wolumenu obecnego zużycia gazu w Polsce. - To dowód na to, jak ważne są te umowy - wskazywał Majewski.

Wyraził również opinię, że taki udział w dostawach gazu do Polski jednej firmy nie zagraża dywersyfikacji. - Nie traktujemy tego jako uzależniania się. Będziemy kupować z dwóch terminali, działających na zasadach czysto rynkowych. W każdym z nich kontraktowane są dostawy dla kilku potężnych graczy na rynku gazu. Mamy do czynienia z biznesem prywatnym, kierującym się zupełnie innymi zasadami niż np. Gazprom - wskazywał prezes PGNiG. - Jedynym wyznacznikiem kierunku prowadzonego biznesu jest zysk - podkreślił. Przypomniał też, że wraz ze wzrostem zużycia gazu w Polsce, udział dostaw z Venture Global będzie malał.

Majewski zwrócił też uwagę, że aneksowane kontrakty są w formule FOB i dają PGNiG unikalne możliwości handlowe, ponieważ pozwala spółce sprzedawać na cały świecie - podkreślił prezes PGNiG, dodając, że spółka tak właśnie planuje robić od 2024 r., kiedy to będą do dyspozycji cztery gazowce, które PGNiG wyczarteruje.

- Kontrakty na dostawy gazu z USA zawierane przez PGNiG, projekt Baltic Pipe czy plany wydobycia na Ukrainie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość - mówił z kolei wicepremier Sasin. - Gaz amerykański, który dostarczany będzie przez partnera pewnego i przewidywalnego, razem z paliwem, które trafi do Polski gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii, pozwali nam uniezależnić się od dostaw z kierunku wschodniego. Różnicowanie źródeł importu gazu i możliwość ich wyboru zwiększa energetyczną niezależność Polski - stwierdził Sasin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.