PGNiG wypracował zyski jedynie ze sprzedaży gazu krajowego
- Pomimo zatwierdzenia przez Prezesa URE w końcu kwietnia 2008 roku nowej taryfy dla paliw gazowych, poziom cen nie zapewniał PGNiG całkowitego pokrycia jednostkowych kosztów zakupu gazu z importu -napisano w komunikacie.
- Wypracowane na sprzedaży gazu zyski Grupa Kapitałowa PGNiG zrealizowała wyłącznie dzięki sprzedaży gazu wysokometanowego z wydobycia własnego -dodano.
Spółka podała też, że okresie dwóch kwartałów 2008 roku utrzymywał się wzrostowy trend jednostkowych cen zakupu gazu z importu, na który przede wszystkim oddziaływała sytuacja na światowym rynku ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych.
Dodano jednocześnie, że utrzymująca się deprecjacja kursu dolara wobec złotówki częściowo osłabiła wzrost importowych cen gazu.
Spółka podała w środę, że zysk netto PGNiG przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w II kwartale 2008 roku do 280,3 mln zł z 326,3 mln zł rok wcześniej i był niższy od konsensusu na poziomie 431 mln zł.