PGNiG w zeszłym roku wpłaciło do samorządów ponad 200 mln zł

fot: Tomasz Rzeczycki

Do celów podziemnego magazynowania bezzbiornkowego można przystosować m. in. wyeksploatowane złoża gazu ziemnego i ropy naftowej

fot: Tomasz Rzeczycki

- W zeszłym roku do samorządów lokalnych, na których terenie prowadzimy działalność, bezpośrednio z tytułu opłat i podatków trafiło ponad 200 mln zł – poinformował wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski. Wyliczył, że w ciągu 10 lat kwota wpłat do budżetów samorządowych wyniosła 2,3 mld zł.

Robert Perkowski na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni mówił, że PGNiG w lipcu ub.r. jednorazowo wpłaciło ponad 1 mld zł zaliczki na poczet podatku dochodowego.

- To było bardzo dużo, bo wiązało się ze zwrotem przez Gazprom nadpłaconej kwoty w rozliczeniach za gaz dostarczony do Polski w latach 2014-2020. Oczywiście to są środki, które trafiły do skarbu państwa. Natomiast, jeśli chodzi o nasze oddziaływanie na samorządy w sposób cykliczny i świadomy, analizujemy nasz wpływ na lokalne budżety, bo chcemy znać jego skalę, chcemy być w dobrych relacjach z samorządami, szczególnie tam, gdzie mamy nasze zakłady – deklarował.

- W zeszłym roku z tytułu opłaty eksploatacyjnej oraz podatków od nieruchomości, bezpośrednio do kas samorządów lokalnych, na których terenie prowadzimy działalność wydobywczą, wpłaciliśmy ponad 200 mln zł. Natomiast w okresie od 2009 do 2018 r. było to ponad 2,3 mld zł, więc to są niebagatelne kwoty i co warto podkreślić, wpłacane bezpośrednio do budżetów samorządowych – zaznaczył wiceprezes PGNiG.

Zwrócił przy tym uwagę, że spółka poprzez współpracę z przedsiębiorcami, często niedużymi, pobudza również lokalną gospodarkę.

Jednym z głównych obszarów działalności Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Zakłady spółki – kopalnie, ośrodki zbioru gazu, odwierty i inne instalacje – działają w 10 województwach, choć wydobycie koncentruje się przede wszystkim w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Z prowadzeniem działalności wydobywczej na danym terenie wiąże się konieczność wnoszenia opłat na rzecz miejscowych samorządów, przede wszystkim tzw. opłaty eksploatacyjnej oraz podatku od nieruchomości.

Spółka podkreśla, że mimo pandemii sumy transferów do lokalnych budżetów pozostały na podobnym poziomie jak w latach poprzednich, co pokazuje stabilność tego źródła dochodów samorządowych.

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie „Wspólne korzyści. Wspólny rozwój”, opracowanym na zlecenie PGNiG przez ośrodek analityczny SpotData, w latach 2009-2018 spółka zapłaciła ok. 39 mld zł podatków.

Uczestnicy czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, debatowali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką i gospodarką morską.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.