PGNiG uzyskało cztery nowe koncesje na norweskim szelfie

1639408578 pgnig

fot: PGNiG Upstream Norway

Inwestycja ma zwiększyć wydobycie gazu ziemnego przez PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,33 mld m sześc. rocznie

fot: PGNiG Upstream Norway

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w środę, że uzyskało cztery nowe obszary koncesyjne do zagospodarowania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na trzech z tych koncesji PGNiG będzie pełnić funkcję operatora.

W wyniku corocznej rundy koncesyjnej (APA 2021) norweski rząd przyznał ostatecznie udziały w ponad 60 koncesjach wydobywczych 28 firmom. PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG, wnioskowała o udziały w czterech koncesjach i tyle otrzymała - podkreśliło PGNiG, zaznaczając, że o koncesje rywalizowało ponad 30 firm naftowych z całego świata. Wyniki oznaczają, że PGNiG będzie miało w Norwegii udziały w 62 koncesjach.

Jak podało PGNiG, dwie z nowo przyznanych koncesji leżą na Morzu Północnym. Na obydwu funkcję operatora będzie pełnić PGNiG Upstream Norway. Na koncesji PL1135, nazwaną we wniosku koncesyjnym Sanok obejmie 70 proc. udziałów, pozostałe należeć będą do Lotosu. Na koncesji PL1136 PGNiG Upstream Norway podzieli się udziałami po równo z norweskim Equinorem, ale zachowa status operatora.

Dwa pozostałe wnioski koncesyjne PGNiG dotyczyły obszarów przylegających do złóż będących w fazie zagospodarowania, a więc - jak podało PGNiG - chodzi o poszerzenie dotychczasowych obszarów koncesyjnych. W przypadku koncesji PL1055C PGNiG Upstream Norway obejmie 60 proc. udziałów i rolę operatora, a pozostałe udziały trafią do Shella. Na koncesji PL941B spółka PGNiG Upstream Norway obejmie 20 proc., a operatorem z 80 proc. udziałów będzie AkerBP.

- Konsekwentnie rozwijamy naszą działalność na szelfie norweskim. Chcemy wydobywać tam jak najwięcej własnego gazu ziemnego, który następnie będzie trafiał do Polski. Dlatego rozbudowujemy nasz portfel koncesji w Norwegii za sprawą akwizycji, ale także poprzez regularny udział w rundach koncesyjnych - powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie spółki.

Jak dodał, pozyskanie czterech nowych koncesji świadczy o profesjonalizmie naszej norweskiej załogi, bo rząd norweski przyznaje koncesje tylko w odpowiedzi na najlepiej przygotowane wnioski pod względem geologicznym i technicznym. - Duże znaczenie ma także przyznanie nam roli operatora na trzech z czterech nowych koncesji. To również uznanie dla kompetencji naszych specjalistów w Norwegii - będą kierować pracami związanymi z zagospodarowaniem złóż objętych nowymi koncesjami - zaznaczył Majewski.

PGNiG poinformowało też, że po rozstrzygnięciu rundy koncesyjnej rząd norweski formalnie oferuje zainteresowanym firmom naftowym objęcie udziałów w koncesjach, o które te firmy wnioskowały w 2021 r. Dopiero potem podlegają one oficjalnemu zatwierdzeniu przez norweską administrację naftową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.

Ta kopalnia zwiększy dostawy węgla dla ORLENU

LW Bogdanka podpisała aneks do umowy na sprzedaż węgla ze spółką ORLEN Termika. Kontrakt ten obowiązuje od 2018 roku i dotyczy dostaw paliwa głównie do Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie

Inflacja na koniec roku wyniesie 2,9 procent? Tak przewiduje NBP

Według centralnej ścieżki projekcji, którą w piątek opublikował Narodowy Bank Polski, inflacja na koniec 2026 r. wyniesie 2,9 proc., na koniec 2027 r. 2,7 proc., a na koniec 2028 r. 2,2 proc. Jednocześnie wzrost PKB na koniec br. powinien wynieść 3,7 proc.