PGNiG: sto stacji regazyfikacji LNG w ciągu trzech lat

1542892606 regazyfikacja pgnig

fot: PGNiG

PGNiG chce w ciągu kilku lat zbudować setkę stacji, w których możliwa będzie zamiana ciekłego LNG na gaz ziemny do dystrybucji w wyspowych sieciach (na zdj.)

fot: PGNiG

PGNiG w ciągu trzech lat chce mieć 100 stacji regazyfikacji LNG, obsługujących wyspowe sieci gazowe. Wiceprezes ds. handlowych spółki Maciej Woźniak ocenił, że taka liczba stacji dawałaby PGNiG większościowy udział w tym segmencie polskiego rynku.

- Do końca 2018 r. uruchomimy jeszcze 17 wyspowych stacji regazyfikacji LNG, co da nam łącznie 20 takich stacji - powiedział podczas środowej konferencji prasowej, 21 listopada, wiceprezes Woźniak.
- W ciągu trzech lat chcemy mieć 100 stacji LNG, co dawałoby nam większościowy udział w polskim rynku - dodał.

Sposób na gazyfikację terenów bez dostępu do sieci
Stacje regazyfikacji LNG, obsługujące lokalne wyspowe sieci gazowe to metoda gazyfikacji terenów, na których nie ma dostępu do normalnej sieci gazowej.

Według danych spółki, po trzech kwartałach 2018 r. wolumen dostaw LNG bez regazyfikacji do klientów końcowych wyniósł 19,13 tys. t, co w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. oznacza wzrost o 6,1 proc.

Autocystern z LNG przybywa w gazoporcie
Liczba autocystern LNG załadowanych w gazoporcie w Świnoujściu po dziewięciu miesiącach roku wyniosła 1094. Jak podkreśliła spółka, w tym samym czasie w belgijskim terminalu Zeebrugge załadowano 1039 autocystern, a w holenderskim Gate - 1978.

Kilkadziesiąt bunkrowań statków na ciekły gaz
Maciej Woźniak podkreślał, że PGNiG rozwija też segment bunkrowań LNG, czyli tankowania statków napędzanych ciekłym gazem. Łączny wolumen zabunkrowanego LNG wyniósł już 0,65 tys. t, a liczba bunkrowań sięgnęła 36.

Woźniak podkreślał, że PGNiG ma już wypracowaną instrukcję dotyczącą procedury bunkrowania, która zostanie przekazana do wszystkich portów. Jesteśmy gotowi do oferowania tej usługi komercyjnie, czekamy na rynek, czyli pierwsze statki na LNG - dodał wiceprezes. Jak wyjaśnił, dotychczas przeprowadzone bunkrowania miały charakter techniczny, chodziło np. o załadunek paliwa na napędzane LNG statki, który wychodziły z polskich stoczni po remoncie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.