PGNiG: raport po pierwszym kwartale 2011 r.

Zysk netto Grupy PGNiG zwiększył się o 3 proc. do 1,02 mld zł w I kwartale 2011 roku w porównaniu do 996 mln zł w analogicznym kwartale 2010 roku. Zysk operacyjny spółki spadł natomiast o 4 proc. do 1,18 mld zł w I kwartale 2011 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2010 roku – poinformowała portal nettg.pl Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG.

 

Na pogorszenie wyniku operacyjnego wpłynęło obniżenie rentowności sprzedaży gazu ziemnego. W obecnej sytuacji rynkowej tendencja ta może utrzymać się w kolejnych kwartałach, co negatywnie wpłynie na wyniki finansowe Grupy PGNiG.

 

Poprawa wyniku finansowego GK PGNiG jest głównie efektem zwiększonego popytu na usługi spółek serwisowych dla zewnętrznych firm wykonujących badania i wiercenia w Polsce, co wpłynęło na wysoki poziom przychodów z usług geofizyczno-geologicznych w I kwartale 2011 roku, w porównaniu do I kwartału 2010 roku. To następstwo zwiększenia zakresu prac prowadzonych przez Geofizykę Toruń dla firm zewnętrznych w Polsce. Wyższe przychody z usług poszukiwawczych wiążą się również z realizacją wielu projektów w kraju oraz zagranicą (głównie w Czechach i Mozambiku) .


Dodatkowym czynnikiem wpływającym na osiągnięty zysk był lepszy wynik na działalności finansowej, co związane było z wyceną kredytu RBL udzielonego PGNiG Norway przez banki. W wyniku silnej aprecjacji korony norweskiej do dolara amerykańskiego wycena wykazała dodatnie różnice kursowe, dzięki czemu wynik na działalności finansowej wzrósł do 64 mln zł w I kwartale 2011 roku z 9 mln zł w I kwartale 2010 roku.

 

Spadek rentowności

 

W wyniku wzrostu notowań ropy naftowej jednostkowa cena gazu z importu wzrosła o 22% licząc rok do roku. Spowodowało to spadek marży na sprzedaży gazu wysokometanowego z 7 proc. w I kwartale 2010 roku do poziomu 0 proc. w I kwartale 2011 roku, co oznacza, że przychody ze sprzedaży gazu wystarczyły jedynie na pokrycie kosztu jego pozyskania. W porównaniu do IV kwartału 2010 roku marża na sprzedaży gazu wysokometanowego spadła o 2 punkty procentowe.

 


Większy przerób gazu ziemnego

 

Przerób gazu ziemnego w odazotowniach Odolanów i Grodzisk zwiększył się w I kwartale 2011 roku o 10 proc. (35 mln m3) rok do roku. Odazotowania Grodzisk pracowała w omawianym kwartale bez żadnych zakłóceń produkując zaplanowaną ilość gazu wysokometanowego, która przy obecnym wsadzie gazu zaazotowanego wynosi około 90 mln m3 kwartalnie.

 

W I kwartale 2011 roku wydobycie gazu ziemnego wyniosło 1130 mln m3 i było na zbliżonym poziomie do wielkości z I kwartału 2010 roku. Z powodu zwiększonego poboru gazu ziemnego z podziemnych magazynów gazu w IV kwartale 2010 roku, w I kwartale br. import gazu ziemnego został zwiększony o 2 proc. (73 mln m3) do 3,13 mld m3. Część gazu z importu posłużyła do „odbudowy" zapasu obowiązkowego utrzymywanego w podziemnych magazynach gazu, który został uruchomiony ze względu na mroźną zimę na początku grudnia 2010 roku.

 

Sprzedaż gazu ziemnego spadła o 2proc. (85 mln m3) do 4,81 mld m3 w I kwartale 2011 roku w porównaniu do I kwartału 2010 roku. Spadek zaobserwowany został głównie w grupie klientów indywidualnych, którzy pobrali o 6 proc. (92 mln m3) mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spowodowane to było wzrostem temperatur powietrza obserwowanym przede wszystkim w styczniu bieżącego roku, który był znacznie cieplejszy niż rok wcześniej. Z drugiej strony zwiększony popyt na gaz ziemny zgłosili klienci przemysłowi.

 

Wydobycie ropy naftowej zgodne z planem

 

Produkcja ropy naftowej odbywa się w sposób stabilny i zgodny z założeniami Spółki. W I kwartale 2011 roku produkcja ropy naftowej wraz z kondensatem spadła w porównaniu do I kwartału 2010 roku o 3 proc. (3 tys. ton) do poziomu 133 tys. ton. Wolumen sprzedaży ropy spadł o 4 proc. (6 tys. ton) do 129 tys. ton w I kwartale 2011 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2010 roku.

 

Coroczny przestój kopalni ropy naftowej w Dębnie - podobnie jak w 2010 roku - realizowany jest w II kwartale 2011 roku. Tym samym wydobycie ropy naftowej może być niższe niż w I kwartale 2011 roku, jednakże porównywalne do poziomu z II kwartału 2010 roku.

 

Wzrost ceny ropy na rynkach światowych o 37 proc. spowodował wzrost jednostkowej ceny po jakiej realizowana była sprzedaż surowca. W związku z tym przychody ze sprzedaży ropy naftowej wzrosły o 30 proc. (63 mln zł) do 272 mln zł w I kwartale 2011 roku w porównaniu do I kwartału 2010 roku.

 

Notowania ropy naftowej na rynkach światowych są jednym z najważniejszych czynników wpływających na wyniki Grupy PGNiG. Niestety, sytuacja polityczna w rejonie Afryki Północnej powoduje, że ceny tego surowca wzrosły w ostatnim czasie do poziomu 110-120 USD/boe. Tym samym wartość dziewięciomiesięcznej średniej wzrosła w I kwartale 2011 roku do poziomu 81 USD/boe, a w II kwartale zbliży się do poziomu 90 USD/boe. W wyniku wzrostu cen surowca PGNiG zdecydowało się na złożenie do Urzędu Regulacji Energetyki wniosku o podwyżkę taryfy na paliwo gazowe od 1 czerwca 2011 roku.

 

Wypełnienie magazynów gazu

 

Na koniec I kwartału 2011 roku w podziemnych magazynach znajdowało się 334 mln m3 gazu ziemnego wraz z uwzględnieniem rezerwy obowiązkowej, podczas gdy na koniec marca 2010 roku w podziemnych magazynach znajdowało się 475 mln m3. Tak znaczny spadek ilości gazu w podziemnych zbiornikach spowodowany był niską temperaturą i wyższym poborem gazu przez klientów końcowych w IV kwartale 2010 roku, a także zmniejszoną dostępną pojemnością magazynu gazu w Wierzchowicach, co wynika z trwającego tam procesu inwestycyjnego.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.