PGNiG otworzyło przedstawicielstwo w Kijowie

W środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otworzyło swoje przedstawicielstwo w Kijowie - poinformowała spółka.

- Najważniejszym zadaniem przedstawicielstwa będzie ułatwianie kontaktów pomiędzy PGNiG a ukraińskimi partnerami spółki, przede wszystkim NAK Naftogazem Ukrainy i UkrTransGazem - podkreśliło PGNiG.

Firmy zamierzają skupić się na zacieśnianiu współpracy i wykorzystaniu potencjałów technicznych i ekonomiczno-finansowych spółek, w tym dla zwiększenia wydobycia węglowodorów na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy.

Jak zaznaczyła spółka, Ukraina - z uwagi na swoje położenie, a także znaczny potencjał pojemności magazynowych - jest niezwykle istotnym krajem tranzytowym dla sprowadzanego do Polski gazu.

Rocznie przez przejście w Drozdowiczach przepływa ok. 4 mld m sześc. gazu - czytamy w komunikacie.

PGNiG związane jest także kontraktem handlowym z NAK Naftogazem Ukrainy, zgodnie z którym dostarczany jest gaz do Hrubieszowa.

Co prawda obecnie są to niewielkie ilości (ok. 9 mln m sześc. rocznie), jednak docelowo – po zakończeniu rozbudowy infrastruktury po polskiej stronie – planowane jest 200 mln m sześc. - zaznaczyła spółka.

O możliwościach szerszej współpracy pomiędzy obu firmami rozmawiali w środę w Kijowie: prezes zarządu PGNiG Michał Szubski oraz Mirosław Dobrut, wiceprezes zarządu PGNiG ds. gazownictwa i handlu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W pracującej dla kopalń spółce przedłużono czas na przekazanie propozycji układowych

Sędzia-komisarz wydał zarządzenie dotyczące przedłużenia do 30 września br. terminu na złożenie propozycji układowych - wynika z środowego komunikatu PKP Cargo. Spółka ma też przygotować ich ostateczną wersję do końca sierpnia.

Sejmowa komisja za poprawkami do projektu ustawy, który ma uprościć inwestycje w energetykę jądrową

Objęcie nowymi przepisami już realizowanych projektów, a nie tylko nowych, zakładają poprawki do projektu nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w energetykę jądrową, zarekomendowane w środę przez sejmową komisję ds. energii, klimatu i aktywów państwowych.

Infrastruktura sportowa outdoor jako element rewitalizacji obszarów miejskich i przemysłowych

Infrastruktura sportowa outdoor może być sposobem na ożywienie miast i zmienianie przemysłowych pejzaży w bardziej przyjazne przestrzenie publiczne. Pozwala nie tylko na tworzenie estetycznych i funkcjonalnych miejsc, ale również promuje aktywność fizyczną. Dzięki dobrze zaplanowanym inwestycjom takie obiekty mogą przyciągać zarówno mieszkańców, jak i turystów, stając się popularnymi ośrodkami rekreacji.

Iloma daninami obłożone jest polskie górnictwo? Aż trudno uwierzyć!

W latach 2004 –2024 górnictwo węgla kamiennego wpłaciło do budżetu państwa, budżetów lokalnych oraz państwowych funduszy „parabudżetowych” kwotę 145 450 572,60 tys. zł.