PGNiG: Nowa kopalnia zwiększy krajowe wydobycie gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zakończyło budowę nowej kopalni gazu ziemnego Wielichowo w okolicach Grodziska Wielkopolskiego - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Joannę Zakrzewską, rzecznika prasowego spółki. Dzięki tej inwestycji krajowe wydobycie gazu ziemnego w przeliczeniu na gaz wysokometanowy wzrośnie o ok. 200-300 mln m sześc. rocznie. Kopalnia Wielichowo jest ściśle powiązana z dwiema innymi oddanymi inwestycjami PGNiG SA w tym rejonie: podziemnym magazynem gazu Bonikowo oraz odazotownią Grodzisk.

 

Łączna wartość trzech inwestycji, zrealizowanych na obszarze działania oddziału PGNiG SA w Zielonej Górze wyniosła ok. 500 mln złotych. Dziś (12 października br.)odbyło się ich oficjalne oddanie do użytku


 
Zakończenie budowy kopalni Wielichowo oraz podziemnego magazynu gazu Bonikowo , zgodnie z przyjętym harmonogramem, jest dowodem na to, że PGNiG SA konsekwentnie realizuje swoje strategiczne zadania, których celem jest zwiększenie krajowego wydobycia gazu, a także wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu - powiedział Michał Szubski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

 

Na budowę kopalni Wielichowo, którą rozpoczęto w czerwcu 2009 roku wydano ok. 200 mln złotych. Kopalnia będzie prowadzić eksploatację złóż Wielichowo-Ruchocice, a gaz tam pozyskiwany skierowany zostanie do instalacji Odazotowni Grodzisk. Eksploatacja złóż Wielichowo-Ruchocice z podłączeniem odwiertów Elżbieciny, Jabłonna i Łęki prowadzona będzie w systemie kolektorowego zbioru gazu z 10 odwiertów. System ten umożliwia prowadzenie inwestycji etapowo, tzn. pozwala na sukcesywne podłączenie kolejnych 5 odwiertów przy równoczesnej eksploatacji instalacji tzw. ośrodka centralnego, czyli głównej instalacji w kopalni która przygotowuje gaz pobierany z różnych odwiertów do przesłania do odazotowni. Dzięki temu podłączanie kolejnych odwiertów do ośrodka centralnego odbywa się bez konieczności jego rozbudowy.


 
Łączne zasoby wydobywalne ze złóż Wielichowo, Ruchocice, Łęki, Elżbieciny i Jabłonna są szacowane na ponad 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego. Wydobycie z poszczególnych złóż uzależnione będzie m.in. od możliwości odbioru przez system gazowy i odazotownię Grodzisk.


 
Odazotownia Grodzisk jest najnowocześniejszym obiektem w polskim górnictwie naftowym. Instalacja powstała w celu wykorzystania dużych zasobów gazu zaazotowanego w rejonie Grodziska Wielkopolskiego, Babimostu i Międzychodu - zarówno ze złóż odkrytych już w latach 80., jak i tych, które pozyskano w ostatnich latach. Koszt budowy nowoczesnej odazotowni Grodzisk jest wyniósł jedynie ok. 120 mln złotych.
 


Inwestycja PMG Bonikowo którego budowę rozpoczęto w kwietniu 2009 roku, kosztowała ok. 170 mln zł. Oddany właśnie do eksploatacji PMG Bonikowo, jest zlokalizowany w województwie wielkopolskim w powiatach Kościan i Grodzisk Wielkopolski. Jego pojemność to 200 mln m sześc. Magazyn został wybudowany na bazie częściowo sczerpanego złoża gazu ziemnego Bonikowo. Maksymalna wydajność zatłaczania gazu do magazynu Bonikowo wyniesie 1,68 mln m sześc. na dobę oraz 70 tys. m sześc. na godzinę. Maksymalna wydajność odbioru gazu z magazynu wyniesie 2,40 mln m sześc. na dobę oraz 100 tys. m sześc. na godzinę.


 
PMG Bonikowo będzie stabilizował prace systemu gazu zaazotowanego oraz zapewni lepsze zarządzanie zdolnościami produkcyjnymi okolicznych złóż. Będzie on zasilany gazem zaazotowanym z dwóch kierunków: węzła rozdzielczego Kościan oraz gazociągu przesyłowego Krobia-Grodzisk. Cykl zatłaczania i odbioru gazu z magazynu realizowany będzie za pomocą dwóch odwiertów Bonikowo-1 oraz Bonikowo 3H.


 
Rok 2010 jest jednym z najbardziej intensywnych pod względem inwestycji w sektorze upstreamu w historii PGNiG SA. W sumie na poszukiwania złóż, wydobycie oraz budowę i rozbudowę podziemnych magazynów gazu spółka przeznaczy ok. 4 mld zł.


 
 Zgodnie z przyjętą dwa lata temu Strategią Rozwoju PGNiG SA do 2015 roku wydobycie gazu ziemnego ze złóż krajowych w ciągu najbliższych lat wyniesie ok. 4,5 mld m sześc. rocznie, a pojemności podziemnych magazynów gazu wzrosną z  obecnych 1,6 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc.


Większe wydobycie i wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu przyczynią się  do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz pomogą elastycznie reagować na wszelkie zakłócenia w regularnych dostawach paliwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.