PGNiG liczy na wprowadzenie podwyżki na gaz od 1 listopada

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) liczy na zatwierdzenie taryf gazowych z podwyżką wynoszącą poniżej 20 proc. w terminie do 17 października tak, aby nowe stawki obowiązywały od 1 listopada, wynika ze środowych wypowiedzi wiceprezesa Sławomira Hinca - podał bankier.pl za doniesieniamia agencji ISB.

- Obecnie negocjujemy skalę podwyżki, która jest nieco niższa niż w poprzednim wniosku, jest poniżej 20%. Myślę, że decyzja URE zapadnie możliwie szybko, abyśmy mogli wprowadzić nową taryfę od 1 listopada - powiedział Hinc dziennikarzom przed walnym zgromadzeniem spółki. Dodał, że będzie to możliwe, jeśli taryfa zostanie zatwierdzona do 17 października.

Hinc podkreślił, że zarząd \"złożył taki wniosek, aby dbać o interes PGNiG\".

W połowie września, zgodnie z zapowiedziami, Urząd Regulacji Energetyki (URE) poprosił PGNiG o uzupełnienie - trzecie z kolei - wniosku o podwyżkę taryfy. Procedura administracyjna rozpatrywania wniosku może być przedłużona w bardziej skomplikowanych przypadkach ponad przewidziany przepisami termin 30 dni, jak podkreślali przedstawiciele URE. Nie chcieli przy tym podać orientacyjnego terminu wydania decyzji.

W połowie sierpnia PGNiG złożyło w URE wniosek o drugą w tym roku podwyżkę taryf gazowych. Nowa taryfa, która według spółki miałaby obowiązywać od IV kw. br., oznaczałaby średni (dla wszystkich klientów) wzrost całkowitych opłat (paliwo gazowe \" abonament:\"  stawki sieciowe) na poziomie 17,4 proc. oraz średni wzrost opłat w obrocie (paliwo gazowe + abonament) na poziomie 23,1 proc.

Spółka wnioskowała o zmianę obecnej taryfy począwszy od 1 października 2008 roku, w konsekwencji zmienione stawki mają obowiązywać w IV kwartale 2008 roku oraz w I kwartale 2009 roku.

PGNiG podało w uzasadnieniu wniosku, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia o zmianę taryfy jest gwałtowny wzrost cen ropy i produktów ropopochodnych, których ceny mają bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów pozyskania gazu z importu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.