PGNiG: koniec prac wiertniczych w Beskidzie Żywieckim

fot: Tomasz Rzeczycki

PGNiG wykonuje mniej otworów badawczych, niż poszukiwawczych

fot: Tomasz Rzeczycki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło prace wiertnicze we wsi Sól w gminie Rajcza w Beskidzie Żywiekim. Wykonany tam otwór Rycerka Dolna-1 osiągnął niespełna pięć kilometrów głębokości. Obecnie trwają testy mające dać odpowiedź co do możliwości eksploatacji ropy naftowej w tym rejonie.

To obecnie jedyne miejsce w województwie śląskim, gdzie PGNiG prowadzi prace badawcze. Poprzednio w tej części Polski spółka wykonała otwór Orzesze-1 we wsi Ornontowice na południe od Rudy Śląskiej. Orzesze-1 był otworem wierconym przez PGNiG, jako operatora i inwestora.

- Wiercenie odwiertu badawczego Orzesze-1 zlokalizowanego w gminie Ornontowice zostało zakończone w marcu 2020 roku. Działalność PGNiG na wspomnianym terenie została zakończona, a sam grunt – po dokonaniu rekultywacji – został zwrócony właścicielowi, czyli nadleśnictwu. Celem prowadzonych prac na otworze Orzesze-1 było zdobycie informacji geologicznej w rejonie centralnej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, a także rozpoznanie potencjału produkcyjnego metanu z pokładów węgla oraz tak zwanego gazu ziemnego zamkniętego. Projekt wpisuje się w strategię PGNiG SA, mającą na celu rozszerzenie prac związanych z poszukiwaniem i rozpoznaniem złóż niekonwencjonalnych w Polsce. W Górnośląskim Zagłębiu Węglowym od lat prowadzi się prace mające na celu rozpoznanie potencjału metanu z pokładów węgla - informuje Biuro Prasowe spółki.

Jak podkreśla PGNiG Każda inwestycja, w tym również i ta o znaczeniu badawczym, w konsekwencji, choć czasem nie bezpośrednio, ma na celu doprowadzić do eksploatacji złóż węglowodorów.

Otworów badawczych PGNiG wierci znacznie mniej niż otworów poszukiwawczych. Dzieje się tak ze względu m.in. na głębokość, zakres prac, a w konsekwencji koszt takiej inwestycji. Przy czym informacja geologiczna pozyskiwana w trakcie takich jest cenna i może być wykorzystywana w całym procesie poszukiwania, rozpoznawania i eksploatacji złóż.

W ostatnim czasie poza wspomnianymi otworami Orzesze-1 i Rycerka Dolna-1, spółka wykonała także inne tego rodzaju odwierty, np. w 2019 r. otwór Jaworze Górne–1 w gminie Pilzno o głębokości 4500 m, w 2020 r. otwór Nowe Sady-1 w gminie Fredropol na głębokość przeszło 5500 m. Aktualnie, w 2021 r. wywiercony został otwór Lisiniec-1 w gminie Rzgów o głębokości 5500 m.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Enea zabezpiecza dostęp do gazu z terminalu na Bałtyku i wkracza na globalny rynek

Enea uzyskała rezerwację mocy w terminalu gazowym FSRU 2. Oznacza to zabezpieczenie dostępu do infrastruktury, która umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego drogą morską. To kolejny ważny krok w realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Grupy Enea. 

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.