PGNiG i Państwowy Instytut Geologiczny realizują program Geo-Metan

fot: Witold Gałązka/ARC

Na początku testu w Gilowicach otwór podawał ponad 10 tys. m sześc. na dobę

fot: Witold Gałązka/ARC

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Gilowicach na Śląsku uruchomiło blok gazowy, który jest zasilany gazem pozyskanym w ramach doświadczalnego wydobycia metanu z pokładów węgla. Generator prądotwórczy ma moc nominalną 0,9 MW. Wyprodukowana energia elektryczna trafia do sieci energetycznej Tauron Dystrybucja. 

 PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym od 2016 r. prowadzi w Gilowicach prace badawcze w ramach projektu Geo-Metan. Jednostka energetyczna działa przy odwiercie Gilowice-1. 

- Uruchomienie bloku to kolejny krok w naszych planach rozwoju wydobycia metanu z pokładów węgla. W pierwszym etapie dowiedliśmy, że produkcja tego paliwa w ilościach przemysłowych jest możliwa. Teraz rozpoczęliśmy komercyjną eksploatację jego zasobów – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.

PGNiG wybrało już także generalnego realizatora inwestycji do budowy ośrodka zbioru gazu, który powstanie do połowy 2020 r. Trafiający do niego gaz z pokładów węgla w rejonie Gilowic po uzdatnieniu będzie kierowany do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa.

Celem projektu, realizowanego przez PGNiG wspólnie z PIG, jest przede wszystkim zbadanie możliwości produkcji metanu z pokładów węgla, przy użyciu techniki szczelinowania hydraulicznego. W trakcie testów, przeprowadzonych od czerwca do listopada 2017 roku, PGNiG wydobyło blisko 900 tys. m sześc. gazu. Tak dobry wynik dał podstawy do prowadzenia dalszych prac.

Jak dotąd PGNiG zrekonstruowało dwa i odwierciło trzy kolejne odwierty w okolicach Gilowic. Przy badaniach geologicznych wykorzystano technikę trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Prace prowadzone są w ramach koncesji „Międzyrzecze” na poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobycie metanu z pokładów węgla.

W ramach realizacji projektu Geo-Metan PGNiG podpisało z Polską Grupą Górniczą umowę dotyczącą uruchomienia testowego wydobycia metanu z pokładów węgla, które są przewidziane do późniejszej eksploatacji w rejonie Mikołowa. Obecnie PGNiG prowadzi dalsze rozmowy w tym zakresie z innymi spółkami węglowymi.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego w warstwach węglonośnych na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m sześc. metanu. Dzięki opracowaniu skutecznych metod eksploatacji zasoby te mogą stać się ważnym uzupełnieniem krajowego wydobycia gazu. Usunięcie metanu ze skał węglonośnych pozwoli również poprawić bezpieczeństwo pracy w kopalniach i zmniejszyć koszty pozyskania węgla. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie związanych z działalnością górniczą emisji metanu do atmosfery.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.