PGNIG chce promować postawy proekologiczne wśród uczniów szkół ponadpodstawowych

1548343105 cysterna lng pgnig

fot: PGNiG

Z terminala w Świnoujściu gal skroplony wyjeżdża masowo autocysternami do tzw. odbiorców wyspowych w kraju

fot: PGNiG

Program EKOczynni to ogólnopolska inicjatywa Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, promująca postawy proekologiczne wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. 20 stycznia br. w ramach promocji projektu, odbędzie się szkolenie online dla nauczycieli. Tematyka spotkania dotyczyć będzie prowadzenia projektów grupowych w szkołach - poinformowali przedstawiciele spółki w komunikacie.

– Społeczność międzynarodowa, firmy i organizacje coraz bardziej angażują się w programy, które w perspektywie kolejnych trzech dekad pozwolą nam osiągnąć neutralność klimatyczną. W PGNiG wierzymy, że bardzo ważną częścią tego procesu jest edukacja młodych ludzi. Kształtując wśród nich świadomość problemów ekologicznych oraz potrzebę troski o środowisko, mamy szansę zbudować lepszą i bardziej zieloną przyszłość dla kolejnych pokoleń – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Celem programu EKOczynni jest edukacja ekologiczna oraz wsparcie szkolnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska. W ramach projektu zostaną zorganizowane dwa konkursy:

EKO-PROJEKTY – konkurs dla szkół, w którym uczestnicy mogą zgłosić realizowany już projekt związany z ochroną środowiska lub przygotować plan nowego przedsięwzięcia. Przynajmniej cztery koncepcje otrzymają dofinansowanie na realizację. Wysokość grantu, o który mogą się ubiegać placówki to 50 tys. zł. Oprócz nagród finansowych, dla najlepszych szkół, przewidziane zostały praktyczne eko-zestawy. W konkursie mogą brać udział grupy składające się z 3 do 10 uczniów oraz nauczyciela.

EKO-ART – uczestnicy mają za zadanie stworzyć plakat, który w oryginalny sposób ukaże ekologiczny problem, z którym mierzy się współczesny świat, lub zaproponuje jego rozwiązanie. Najlepsze prace zostaną wypromowane w przestrzeni publicznej największych polskich miast, a ich autorzy wyróżnieni nagrodami. 

Wydarzeniem inaugurującym program EKOczynni będzie szkolenie dla nauczycieli. Spotkanie dotyczące realizacji projektów grupowych poprowadzi Krzysztof Chojecki – nauczyciel matematyki oraz pomysłodawca i współtwórca projektu Pi-stacja. Webinar organizowany przez Fundację PGNiG odbędzie się w dniu 20 stycznia br. w godz. 19:00-20:30 w serwisie YouTube. Szkolenie jest bezpłatne i otwarte. Więcej informacji można znaleźć na stronie programu EKOczynni na Facebooku.

Projekt jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

KGHM redukuje zasolenie wód odprowadzanych do Odry

Koncern KGHM Polska Miedź ograniczył ilość soli odprowadzanej w wodach kopalnianych do Odry i kontynuuje prace w tym zakresie. Prace nad budową instalacji odsalających są utrudnione przez zmiany poziomu mineralizacji wód - poinformował PAP rzecznik prasowy spółki Artur Newecki.