Dolny Śląsk podsumował akcję dystrybucji i sprzedaży węgla

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Comiesięczne ustalanie przez ARP ceny referencyjnej wiąże się z wdrożeniem na początku zeszłego roku ustawowego mechanizmu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń węgla kamiennego

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Polska Grupa Górnicza dostarczyła 1/3 węgla potrzebnego gospodarstwom na Dolnym Śląsku - poinformował w poniedziałek, 17 kwietnia, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Podziękował PGG oraz samorządom, które zaangażowały się w proces dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych.

Wojewoda Jarosław Obremski w poniedziałek we Wrocławiu podczas konferencji podsumowującej akcję dystrybucji i sprzedaży węgla przypomniał, że z powodu wojny w Ukrainie pojawiały się dramatyczne scenariusze dotyczące ogrzewania domów i dostępu do węgla.

- Straszono nas już w sierpniu, że będą problemy z ogrzewaniem, że nie będzie węgla. Nic takiego się nie zdarzyło. Dziś pragnę podziękować tym, którzy na Dolnym Śląsku uczestniczyli w dystrybucji. Dzięki temu bez zagrożenia dla gospodarstw domowych wszystko się udało zorganizować - powiedział Obremski.

Podkreślił, że te podziękowania składa przede wszystkim samorządom, które przecież nigdy wcześniej nie ćwiczyły dystrybucji węgla, a jednak podołały zadaniu oraz spółce PGG, która dostarczyła 1/3 węgla potrzebnego w regionie dolnośląskim.

- Gdyby chcieć przeliczyć ten dostarczony węgiel na składy wagonów, to powstanie pociąg tak długi, jak odległość z Wrocławia do Legnicy. To obrazuje skalę tej dystrybucji, która pokryła około 1/3 zapotrzebowania węgla na Dolnym Śląsku - stwierdził wojewoda.

Wiceprezes PGG ds. sprzedaży Adam Gorszanów przypomniał, że w programie preferencyjnych zakupów węgla dla gospodarstw domowych w całej Polsce wzięło udział 2450 gmin (98,8 proc.) i dostarczono w sumie ponad 2 mln t węgla, z których 1 mln t dostarczyła PGG. Na Dolny Śląsk dostarczono 186 tys. t, z których 90 proc., czyli 168 tys. t węgla, dostarczyła PGG. W programie udział wzięły wszystkie dolnośląskie gminy - 169 samorządów.

- Program przede wszystkim spowodował, że nagły, skokowy wzrost cen został zniwelowany. Spowodowało to też obniżenie cen rynkowych. Gdy program startował we wrześniu 2022 r., ceny w składach prywatnych oscylowały po 3-3,5 tys. złotych, mimo tego, że myśmy jako PGG w swoim sklepie internetowym sprzedawali po 1,5 tys. zł. To jednak rzucenie na rynek tak dużej ilości węgla musiało spowodować reakcję pośredników i natychmiast obniżyli oni cenę - zaznaczył Gorszanów.

Dodał, że rynek węgla został również w ten sposób uporządkowany i obecnie każdy klient poprzez portal cieplo.gov.pl ma możliwość sprawdzenia, jaki węgiel, w jakiej cenie jest dostępny w jego lokalizacji.

Przypomniał, że dzięki współpracy z grupą KGHM w Legnicy uruchomiony został dodatkowo duży hub, poprzez który dolnośląskim gminom sprzedano ponad 24 tys. t węgla. Będzie on również działał w 2023 r.

- Przygotowujemy się już do następnego sezonu. Sprzedaż poprzez sklep internetowy rozpoczniemy już w kwietniu i zachęcamy wszystkich, by nie zwlekali, ale zaopatrywali się w poszukiwany, dobrej jakości polski węgiel - zaapelował wiceprezes PGG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.