Gospodarka: Firmy energetyczne do 2030 r. mają zamiar zainwestować w dystrybucję 130 mld zł

1646652227 zarowki2

fot: nanomanpro

Koszt wszystkich instrumentów wsparcia w obszarze energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorstw energochłonnych przekracza 30 mld zł

fot: nanomanpro

W przeciągu najbliższego 1,5 roku zbudujemy sieć LTE 450 MHz, którą będziemy oferować też innym grupom energetycznym - ocenił we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Wskazał, że firmy energetyczne do 2030 r. mają zamiar zainwestować w dystrybucję 130 mld zł.

Prezes PGE we wtorek uczestniczył w zorganizowanej w Senacie konferencji pt. Inwestycje w sieci przesyłowe i dystrybucyjne jako element transformacji energetycznej Polski. Jak przekazał, firmy energetyczne na dystrybucję, w tym na budowę sieci energetycznych, do 2030 r. chcą wydać 130 mld zł. Wskazał, że obecnie rocznie to jest ok. 8 mld zł i a kwota musi się zwiększyć. Zaznaczył, że w tej materii przedsiębiorstwa liczą na środki europejskie.

Dąbrowski dodał, że jednym z elementów inwestycji w dystrybucję jest budowa przeznaczonej dla sektora energetycznego sieci radiowej LTE 450 MHz.

- Projekt realizowany jest przez PGE. Tę łączność jak zbudujemy, myślę, że to nastąpi w przeciągu najbliższego 1,5 roku, będziemy tę usługę oferować naszym kolegom z innych grup energetycznych - poinformował.

Wyjaśnił, że sieć LTE 450 MHz ma być wydzielona z innych sieci; ma być ona również zabezpieczona.

PGE ogłosiła przetarg na zakup i wdrożenie komponentów sieci radiowej LTE 450 MHz pod koniec marca 2022 roku. Jak informowała wówczas spółka, plan działania w Programie LTE450 zakłada wdrożenie i uruchomienie do 2025 r. podstawowych usług łączności w sieci LTE450 oraz dalszą rozbudowę zasięgu, a także rozwój nowych usług przeznaczonych dla energetyki. Zakres wdrożenia przewiduje również realizację prac poza Grupą PGE, w szczególności dla innych podmiotów z sektora energetyki.

Wojciech Dąbrowski dodał we wtorek, że w ramach inwestycji dystrybucyjnych w ciągu najbliższych lat spółki energetyczne będą wymieniać liczniki na inteligentne. Jak podkreślił, będą one optymalizować zapotrzebowanie na energię, co w konsekwencji doprowadzi do obniżenia rachunków dla odbiorców.

Prezes PGE zwrócił ponadto uwagę, że inwestycje przewidywać będą także m.in. prowadzenie linii energetycznych pod ziemią, co ma zwiększyć ich bezpieczeństwo i poprawić niezawodność przesyłu energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.