PGE rozpoczęła budowę nowego źródła ciepła w elektrociepłowni za 886 mln zł

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce w 2019 r. problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. mieszkańców

fot: Maciej Dorosiński

PGE Energia Ciepła rozpoczęła budowę nowego kogeneracyjnego źródła ciepła na paliwo gazowe w elektrociepłowni w Krakowie o wartości 886 mln zł netto. Według władz spółki, zadanie rozpoczyna 3-etapowy program inwestycyjny, który do 2035 roku ma doprowadzić do dekarbonizacji krakowskiego zakładu.

W środę odbyło się uroczyste rozpoczęcie inwestycji w elektrociepłowni PGE w Krakowie. Wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler podkreśliła w swoim wystąpieniu, że przedsięwzięcie ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców Krakowa, ponieważ wpłynie na polepszenie jakości powietrza, ale też dla całej Grupy PGE oraz gospodarki kraju.

- Dzięki tej inwestycji PGE zapewni bezpieczne i stabilne dostawy ciepła dla jednego z największych systemów ciepłowniczych w Polsce - wskazała przedstawicielka MAP.

Jak zaznaczyła, spółki skarbu państwa od wielu lat świadomie inwestują w przedsięwzięcia, które mają prowadzić do dekarbonizacji polskiej energetyki, a wydawane na to środki są “olbrzymie“. Wiceminister podkreśliła, że wykonawcami nowego źródła ciepła będą polskie firmy.

- Dzisiaj stawiamy bardzo duży nacisk na polskie podmioty, które realizują inwestycje w Polsce - powiedziała Zeidler.

Przedstawiciele Grupy PGE podkreślili, że budowa kogeneracyjnego źródła ciepła, opartego na paliwie gazowym, to pierwszy z trzech zaplanowanych etapów, które docelowo mają doprowadzić do dekarbonizacji krakowskiej elektrociepłowni w 2035 roku. Wartość całego programu to blisko 3 mld zł.

Prezes spółki PGE Dariusz Marzec przypomniał, że inwestycje w Krakowie wpisują się w cały program inwestycyjny spółki PGE w segmencie nowoczesnego ciepłownictwa o wartości 18 mld zł.

- Te inwestycje zostają w gospodarce i będą pracować przez długie dekady (...). PGE nie będzie zwalniać, tych inwestycji jest coraz więcej, a naszym celem jest poprawa jakości powietrza, wzrost gospodarczy i inwestowanie naszych środków w taki sposób, żeby wspomagać gospodarkę w Polsce - zaznaczył prezes PGE.

Według prezesa PGE Energia Ciepła Grzegorza Krystka, budowa nowego źródła ciepła zakończy się w 2028 roku. W ramach inwestycji powstanie nowa jednostka kogeneracyjna oparta na paliwie gazowym złożona z 10 silników dających w sumie moc ok. 100 MW, co pokryje blisko 20 proc. zapotrzebowania miejskiego systemu ciepłowniczego. Wykonawcą zadania zostało konsorcjum firm Unibep i SBB Energy.

W kolejnych dwóch etapach do 2035 roku - zapowiedział prezes - planowane jest wybudowanie kolejnych silników gazowych, kotłów elektrodowych, kotłów gazowych, wielkoskalowych pomp ciepła, akumulatorów ciepła. Wszystkie te inwestycje pozwolą krakowskiemu zakładowi na odejście od węgla i ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 62 proc. w 2035 w porównaniu z rokiem 2025.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.