Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 643.35 USD (+0.03%)

Srebro

76.50 USD (+2.45%)

Ropa naftowa

108.13 USD (-3.00%)

Gaz ziemny

2.77 USD (+0.80%)

Miedź

5.99 USD (-0.67%)

Węgiel kamienny

114.35 USD (-0.61%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 643.35 USD (+0.03%)

Srebro

76.50 USD (+2.45%)

Ropa naftowa

108.13 USD (-3.00%)

Gaz ziemny

2.77 USD (+0.80%)

Miedź

5.99 USD (-0.67%)

Węgiel kamienny

114.35 USD (-0.61%)

Piotr Müller: Nie ma zgody na to, aby w takim tempie, które wskazało PGE, odchodzić od używania węgla

1629356207 6

fot: PGE GiEK

Współpraca zakłada realizację działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej

fot: PGE GiEK

- Dobrze, że PGE koryguje swoje wcześniejsze założenia, które nie były zgodne z polityką energetyczną państwa i polityką, którą przyjął rząd - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił, nie ma zgody na to, aby w takim tempie, które wskazało PGE, odchodzić od używania węgla.

W poniedziałek PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zarząd spółki przyjął uchwałę uchylającą aktualizację strategii Grupy PGE. Wyjaśniono, że decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego(NABE). Zgodnie z rządowym programem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeniesione zostaną wszystkie aktywa węglowe spółek energetycznych. Dzięki temu elektrownie konwencjonalne będą mogły przez kolejne 20-30 lat funkcjonować, odbierać polski węgiel i gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej - wskazano.

O tę decyzję zarządu spółki w poniedziałek wieczorem w Polsat News zapytany został Müller. - To jest bardzo dobra decyzja, bo ta wcześniejsza strategia nie wpisywała się w ramy, które ustala rząd. A to rząd jest od wyznaczania tych ram, a spółki Skarbu Państwa realizujące politykę rządu w tym zakresie, powinny tych ustaleń przestrzegać - odpowiedział rzecznik rządu.

Dopytany, kiedy odejdziemy od węgla, Müller odpowiedział, że jest to perspektywa 2050 r., bodajże 2049 r., stopniowego odchodzenia, ale też nie w całości. - Węgiel jest używany w różnego rodzaju obszarach. My musimy mieć zawsze bezpieczeństwo energetyczne, aby w każdej chwili móc użyć węgla, jeśli jakieś inne źródła przestaną funkcjonować lub będzie jakieś inne ryzyko - zaznaczył.

- Dlatego - jak wskazał - ten proces musi być prowadzony w odpowiedzialny sposób, zgodnie z umową społeczną, bo umowa społeczna z górnikami była podpisana wiele miesięcy temu.

Rzecznik rządu został też dopytany, czy w sprawie tej zareagował premier Mateusz Morawiecki startujący w wyborach z okręgu katowickiego. Myślę, że w PGE sami doszli do takiego wniosku. (...) Była reakcja rządu, w ten sposób powiem - powiedział w odpowiedzi Müller.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gliwice dokończą budowę południowej obwodnicy miasta

Gliwice ogłosiły przetarg na ostatni odcinek obwodnicy południowej, który wypełni obecną „dziurę” w całym miejskim ringu. Ma mieć 1,7 km długości i po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Z obydwu stron – przy ul. Bojkowskiej i Rybnickiej – połączy się ze zbudowanymi już odcinkami obwodnicy miejskiej.

Ruch na płatnej autostradzie A4 Kraków - Katowice minimalnie mniejszy

Średnio 45,4 tys. pojazdów na dobę korzystało I kw. 2026 r. z płatnego odcinka autostrady A4 Katowice - Kraków; to spadek o 1,7 proc. rdr. - podała spółka zarządzająca drogą. Wzrosły natomiast przychody z opłat, o blisko 5 proc. w tym okresie, m.in. wobec corocznych podwyżek.

Tauron wybuduje nowe źródła ciepła dla Śląska

Tauron Ciepło wybuduje nowe układy wytwórcze oparte o dwie kogeneracyjne jednostki (bloki) gazowe na terenie Elektrowni Łagisza, magazyny ciepła oraz instalacje Power-to-Heat. Jednostki kogeneracji w tej lokalizacji uzyskały wsparcie w szacowanej wysokości ok. 2,3 mld złotych łącznie (w okresie wsparcia) w formie premii kogeneracyjnej.

Fedrują na dwie ściany - taniej, bezpieczniej i oszczędniej

Przed dwoma laty po raz pierwszy w historii łaziskiej kopalni, przy obcince ściany i wykonaniu kanału transportowego, zastosowana została siatka z włókien poliestrowych. Kopalnia Bolesław Śmiały należy do najbezpieczniejszych w Polskiej Grupie Górniczej.