PGE EJ zaprezentowało wyniki badań nastawienia mieszkańców gmin lokalizacyjnych wobec energetyki jądrowej

1495633680 ostrovets minenergo gov by

fot: minenergo.gov.by

Komisarz Marosz Szefczovicz podczas pobytu w Wilnie oglądał z balonu pobliską budowę siłowni atomowej na Białorusi w Ostrowcu

fot: minenergo.gov.by

PGE EJ 1 opublikowała wyniki najświeższych badań odnośnie do poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Z badań wynika, że wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych poparcie dla tej inwestycji wynosi 69 proc., co oznacza wzrost w porównaniu do ubiegłego roku o 2 punkty procentowe - czytamy na portalu Centrum Informacji o Rynku Energii cire.pl.

Jak wynika z danych opublikowanych przez PGE EJ1, poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce wśród mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa, gdzie może zostać zlokalizowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, wynosi 69 proc. i jest wyższe o 2 pp. w stosunku do ubiegłego roku. Największe poparcie dla inwestycji odnotowano w gminie Choczewo - 73 proc., ale w stosunku do ubiegłego roku spadło ono o 5 pp.

Natomiast poparcie dla budowy elektrowni w sąsiedztwie spadło z o 1 pp. do poziomu 66 proc., jednak stosunek mieszkańców do takiej inwestycji w pobliżu ich miejsca zamieszkania uległ poprawie. Zmniejszyła się liczba osób będących zdecydowanymi przeciwnikami przedsięwzięcia na rzecz migracji do grupy umiarkowanych przeciwników.
Jak wynika z badania, 78 proc. osób uważa, że Polska potrzebuje elektrowni jądrowej, ponieważ obecne źródła są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb energetycznych naszego kraju, rok wcześniej takie opinie wyrażało 67 proc. badanych.

Badania opinii, zrealizowane zostało na zlecenie PGE EJ1 przez PBS od listopada do grudnia 2018 r., na reprezentatywnej próbie mieszkańców gmin lokalizacyjnych (n=1 2017). Badanie realizowane techniką CAPI, czyli wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.