Petycja do rządu: Rozliczymy was przy wyborach

Manifestacja kukla GAL

fot: Jarosław Galusek

Wybuchowe zakończenie manifestacji przed siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego

fot: Jarosław Galusek

+27 Zobacz galerię

Galeria
(30 zdjęć)

Podczas wiecu na Placu Sejmu Śląskiego protestujący związkowcy poinformowali, że przekażą na ręce wojewody śląskiego petycję do rządu. Jej treść omówił Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności.


- Nie damy się nabrać na dziką prywatyzację. Umiemy czytać prawo i doskonale wiemy, że dokumenty przygotowane przez rząd mogą do tego doprowadzić – mówił Kolorz.


Dokumentem, o którym mówił Kolorz jest przygotowywana ustawa o sprawowaniu niektórych uprawnień Skarbu Państwa, która ma przenieść nadzór nad górnictwem z resortu gospodarki do skarbu.


- Nie damy się sprywatyzować jak stocznie, które po tej prywatyzacji upadły. Niech minister Grad nie wciska nam kitu, że będzie przeprowadzał prywatyzację JSW zgodnie ze Strategią. Nie damy się sprzedać jak niewolnicy – mówił Kolorz.


W złożonej wojewodzie petycji związkowcy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo nałożenia na branżę kolejnego 23. podatku – tzw. podatku od wyrobisk. W konsekwencji przyjęcia tego rozwiązania branża zostałaby obciążona dodatkowymi opłatami w wysokości szacowanej na 1,5 do 3 mld zł.


- Pani poseł Pietraszewska wniosła do jednej z ustaw górniczych poprawkę, która może spowodować, że biedne górnictwo, które już płaci najwięcej podatków ze wszystkich przedsiębiorstw w Polsce ma przed wyborami na rzecz samorządów zapłacić kolejny. Mamy płacić za podziemne wyrobiska, za maszyny, które tam są, za taśmociągi. A wała, nie zapłacimy wam ani grosza – emocjonował się Kolorz.


Lider górniczej S podkreślił, że rzadko używa argumentów politycznych, ale myśli, że wszyscy tu stojący i ich rodziny rozliczą posłów, bez względu na ich przynależność partyjną, z głosowania nad podatkiem od wyrobisk.


- Tylko dureń będzie głosował za posłami, którzy będą chcieli wprowadzić dodatkowe obciążenia dla górnictwa. My już nie jesteśmy w stanie ratować budżetu państwa naszym kosztem – nawoływał przewodniczący.


Kolorz zwrócił uwagę, że Polska nie rozumie górnictwa, tymczasem to dzięki miliardowym podatkom wpłacanym przez branżę do budżetu możliwa jest m.in. wypłata emerytur.


Związkowcy zwrócili także w petycji uwagę na rosnące koszty utrzymania rodzin i obniżający się poziom życia.


- Kilka miesięcy temu za 100 zł można było kupić pełną siatkę jedzenia, teraz tylko pół. Nam nie chce się zrekompensować kosztów utrzymania, a rząd swoim kolesiom ze spółek węglowych bez problemu przyznaje premie po 30, 40 a nawet 50 tys. zł. Nie o taką sprawiedliwość nam chodziło – argumentował Kolorz.


Czytaj więcej:

W siedzibie KHW ucierpiały okna i drzwi

Europoseł Bogdan Marcinkiewicz zachęca do dialogu i porozumienia

Portal nettg.pl dotarł do treści związkowej petycji

Wojewoda wyszedł do protestujących

Zygmunt Łukaszczyk: Konieczna górnicza debata

Katowice: Górnicza manifestacja dotarła przed Urząd Wojewódzki

Górniczy związkowcy maszerują ulicami Katowic

Dzisiaj górnicza manifestacja w Katowicach


W galerii: Górnicza manifestacja w Katowicach 18.03.2011 (zdjęcia Jarosław Galusek - nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.