Petrolinvest już nie chce rosyjskiej ropy

Pola naftowe w Rosji rozczarowały. Pieniądze z ich sprzedaży zmniejszą dług w PKO BP.

Kiedy w lipcu 2007 r. Petrol- invest, spółka poszukiwawczo-wydobywcza z grupy Ryszarda Krauzego, debiutowała na GPW, inwestorom obiecywano znalezienie ropy w Kazachstanie i Rosji. Udziały w rosyjskich koncesjach wydobywczych okazały się jednak wielkim rozczarowaniem. Petrolinvest podaje, że tzw. perspektywiczne zasoby wynoszą tam jedynie około 45 mln baryłek ropy naftowej. To prawie nic, choćby w porównaniu z Kazachstanem, gdzie zasoby spółka szacuje na grubo ponad miliard baryłek. Koszty ponoszone na poszukiwania ropy nie dawały szans na zwrot zainwestowanego kapitału - przypomina \"Puls Biznesu\".

Spółka stopniowo cięła inwestycje, aż dojrzała do decyzji ostatecznej.

— Prowadzimy rozmowy w sprawie sprzedaży koncesji rosyjskich. Sądzimy, że dla lokalnych operatorów mogą być one interesujące jako uzupełnienie już posiadanych aktywów — mówi Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

Ile są warte rosyjskie aktywa Petrolinvestu? Szef spółki, nie chce tego ujawnić. Mówi natomiast, na co spółka chce przeznaczyć fundusze uzyskane ze sprzedaży.

— Zostaną one przeznaczone na spłatę długu, który zaciągnęliśmy w PKO BP. Wynosi on 100 mln USD, ale nie oznacza to, że wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na ten cel — podkreśla Paweł Gricuk.

Teraz Kazachstan
Szef Petrolinvestu nie ukrywa, że teraz całe siły i kapitał spółka chce skoncentrować w Kazachstanie. Zdaniem analityków, to słuszny krok.

— Kazachstan w latach 2000-07 notował średnioroczne tempo wzrostu PKB na poziomie około 10 proc. Ostatnio władze tego azjatyckiego kraju postanowiły przeznaczyć w ciągu 2 lat na ustabilizowanie sytuacji gospodarczej około 10 mld USD. Polityka celna w zakresie eksportu ropy naftowej Kazachstanu jest również lepsza niż w Rosji. Poza tym na przykład TNK BP (Rosjanie wypierają Brytyjczyków z zarządzania firmą — PJ) pokazuje, jak \"trudny\" jest rynek rosyjski. W związku z tym ewentualna sprzedaż rosyjskich koncesji i skoncentrowanie się na dynamicznym rynku kazachskim uważam za rozwiązanie korzystne dla dalszego rozwoju Petrolinvestu — twierdzi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.