Petrochemia: Orlen myśli o kolejnych obligacjach

fot: ARC

W tegorocznym zestawieniu wartość marki Orlen wyceniono na kwotę 3,8 mld zł

fot: ARC

Oferta pierwszej serii obligacji detalicznych PKN Orlen spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony inwestorów, którzy w ciągu zaledwie 2 dni złożyli zapisy na całą kwotę pierwszej serii w wysokości 200 mln zł. W odpowiedzi na wysoki popyt, Koncern nie wyklucza emisji kolejnej serii obligacji w najbliższych dniach - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe spółki. W ramach całego programu emisji obligacji Orlen planuje pozyskać ok. 1 mld zł.

Rozpoczęta we wtorek (28 maja) subskrypcja już następnego dnia wyczerpała kwotę serii A powodując konieczność zamknięcia zapisów. Zaoferowane warunki emisji - zmienne oprocentowanie oparte o sumę WIBOR-u 6M powiększonego o marżę w wysokości 1,5 proc., wypłacane co 6 miesięcy - zostały uznane za konkurencyjne przez inwestorów indywidualnych. Koncern zobowiązał się do wykupu obligacji po 4 latach . Inwestorzy będą mieli również możliwość sprzedaży oraz kupna walorów na rynku Catalyst warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

- Ogromny popyt na pierwszą emisję obligacji detalicznych Koncernu doskonale pokazuje, że odnieśliśmy sukces w budowaniu wizerunku i pozycji PKN ORLEN jako wiarygodnego partnera. Inwestorzy indywidualni docenili nie tylko możliwość zarobku na atrakcyjnych warunkach, ale też wysokie poczucie bezpieczeństwa - mówi prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.

Obligacje spółki zostały wysoko ocenione przez agencję ratingową Fitch Ratings. Wyemitowana seria otrzymała wysoki rating BBB+.

Partnerami Orlenu w ramach emisji obligacji zostały podmioty posiadające duże doświadczenie w realizacji projektów o podobnej skali: UniCredit CAIB Poland SA, Bank Pekao SA oraz Dom Maklerski PKO Bank Polski, jak również dystrybutorzy: Centralny Dom Maklerski Pekao SA, Dom Maklerski Pekao, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oraz Dom Inwestycyjny Xelion.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.