Petrobras : Zyski rosną o 29 proc.

Petroleo Brasileiro (Petrobras), kontrolowany przez brazylijski rząd koncern naftowy, może zaliczyć ubiegły kwartał do udanych.

Dzięki zwiększeniu produkcji i rekordowym cenom baryłki na światowych giełdach spółka zarobiła o 29 proc. więcej niż przed rokiem. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 5,4 mld USD, a sprzedaż netto urosła do 34,7 mld USD i była o 31 proc. wyższa niż rok wcześniej - odnotował środowy \"Puls Biznesu\".

Analitycy brazylijskiego Geracao Futuro spodziewali się wzrostu odpowiednio do 5 mld USD i 31,8 mld USD.

Na wyniki miała wpływ podwyżka cen benzyny i diesla. Petrobras zrobił to po raz pierwszy od września 2005 r. Ponadto cena surowca była w drugim kwartale aż o 50 proc. wyższa niż przed rokiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.