PERN wybrał wykonawców budowy rurociągu

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) \"Przyjaźń\" wybrało wykonawców ostatniego odcinka tzw. III nitki rurociągu wschodniego na trasie Zawady-Orzechowo (Mazowieckie) o długości ok. 62,5 km. Wartość inwestycji to około 62 mln zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

W przetargu wybrano konsorcjum trzech podmiotów: PBG S.A. z Wysogotowa k. Poznania (lider konsorcjum), KWG SA ze Szczecina, AQUA SA z Poznania, które wykona pierwszy i trzeci etap inwestycji oraz konsorcjum trzech innych firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA SA z Piaseczna (lider konsorcjum), Przedsiębiorstwo AGAT SA z Koluszek, Naftoprojekt Polska sp. z o.o. z Warszawy, które zrealizuje drugi etap inwestycji.

PERN podał, iż pierwszy i trzeci etap przedsięwzięcia mają zostać wykonane w terminie 36 miesięcy, natomiast drugi w ciągu 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Oddanie do użytku odcinka Zawady-Orzechowo oznaczać będzie zamknięcie całości budowy tzw. III nitki odcinka wschodniego rurociągu \"Przyjaźń\", prowadzącego z bazy magazynowej PERN w Adamowie przy granicy z Białorusią do Płocka. Magistrala ta liczyła będzie około 232 km, a łączny koszt jej budowy, trwającej od 2002 r., wyniesie około 730 mln zł.

Według prezesa PERN Roberta Soszyńskiego, najważniejsze korzyści wynikające z uruchomienia III nitki rurociągu wschodniego to: zwiększenie zdolności przesyłowych na odcinku wschodnim oraz zmniejszenie kosztów jego funkcjonowania. Dodatkowym atutem po uruchomieniu magistrali będzie możliwość przekształcenia I nitki na rurociąg produktowy, służący do transportu paliw gotowych.

Obecnie trwa budowa tzw. trzeciej nitki odcinka wschodniego rurociągu \"Przyjaźń\" na odcinku Orzechowo-Płock. Wartość robót, których wykonawcą jest poznański ZRUG, to 26,5 mln zł. Prace polegają na ułożeniu około 20 km rurociągu wraz z linią światłowodową na terenie gmin Zakroczym i Pomiechówek oraz budowy pięciu stacji zasuw.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zatrudnia około 850 osób.

PERN eksploatuje łącznie około 700 km rurociągów przesyłających gotowe paliwa, a razem z ropociągami - około 2 600 km magistrali.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.