PEC Bytom zainwestował w infrastrukturę ciepłowniczą około 315 mln zł

fot: Krystian Krawczyk

Przedstawiciele firmy podkreślają, że rozwój sieci ciepłowniczej wprost przekłada się na poprawę jakości powietrza oraz sprzyja klimatowi

fot: Krystian Krawczyk

Około 315 mln zł zainwestowało w minionych 20 latach w utrzymanie, remonty i rozwój infrastruktury ciepłowniczej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplej (PEC) w Bytomiu. We wtorek, 30 listopada, należąca do samorządów Bytomia i sąsiedniego Radzionkowa spółka uruchomiła swój tysięczny węzeł cieplny.

Dotąd przedsiębiorstwo przyłączyło do sieci ok. 37 tys. mieszkań w Bytomiu i ok. 2,2 tys. w pobliskim Radzionkowie. Przedstawiciele firmy podkreślają, że rozwój sieci ciepłowniczej wprost przekłada się na poprawę jakości powietrza oraz sprzyja klimatowi.

- Zakończone i prowadzone projekty unijne przekładają się na ograniczenie emisji pyłów zawieszonych o ok. 8-18 t rocznie oraz zmniejszenie emisji dwutlenku o ok. 4,6 tys. t rocznie - poinformował prezes PEC Bytom Henryk Dolewka.

Oddany we wtorek do użytku tysięczny węzeł cieplny mieści się w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu. Jego zadaniem jest przekazywanie ciepła z wody krążącej w sieci do instalacji grzewczej budynku.

W przyszłym roku PEC Bytom planuje budowę w tym mieście przyłączy sieci ciepłowniczej oraz stworzenie węzłów cieplnych w kolejnych obiektach, m.in. jednym z przedszkoli oraz w budynku zaplecza socjalnego zespołu boisk treningowych. Zaplanowano też liczne prace modernizacyjne. Część zadań jest współfinansowana ze środków unijnych.

Łączny koszt wszystkich zaplanowanych na przyszły rok nowych przyłączeń to 3,7 mln zł, zaś ponad 3 mln zł pochłoną prace modernizacyjne; unijne dofinansowanie sięga 1,3 mln zł.

Poza inicjatywami Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działania ograniczające emisję CO2 prowadzą również władze Bytomia i Radzionkowa. W Bytomiu w ramach Program Ograniczenia Niskiej Emisji dofinansowanie do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła otrzymało w tym roku 205 mieszkańców, na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

W przyszłym roku chcielibyśmy dofinansować realizację kolejnych 260 inwestycji w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Staramy się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie ok. 2 mln zł - zapowiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W sąsiednim Radzionkowie w ub.r. w ramach rewitalizacji Kolonii Hugona zlikwidowano 130 pieców węglowych. W obu miastach monitorowana jest jakość powietrza - w Bytomiu system monitoringu obejmuje 30 czujników i ekosłupków, a w Radzionkowie cztery czujniki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.