Pawlak: Strategia KW powinna określać kierunki, a nie szczegóły

Minister gospodarki Waldemar Pawlak, który pełni funkcje właścicielskie wobec spółek węglowych, ocenia, że nowa strategia największej górniczej firmy - Kompanii Węglowej (KW) - powinna określać jedynie kierunki działania firmy, a nie szczegółowe plany.

Podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach wicepremier odniósł się w ten sposób do konfliktu wokół projektu strategii firmy. Związki zawodowe nie zgadzają się na m.in. plan zmniejszenia zatrudnienia i możliwość zamykania kopalń. Na 2 września związkowcy zapowiedzieli referendum strajkowe. Kolejne rozmowy w tej sprawie zaplanowano na czwartek.

- W moim przekonaniu w strategii należałoby unikać opisywania szczegółowo, jak różne przedsięwzięcia będą realizowane. Ważne jest, żeby jasno zarysować w niej potrzebę utrzymania dobrych, atrakcyjnych miejsc pracy, utrzymania dobrej pozycji rynkowej, a więc wydobycia węgla po opłacalnych cenach - skomentował w Katowicach Pawlak.

Jego zdaniem, szczegółowe decyzje dotyczące przyszłego wykorzystania złóż, zasobów czy przesunięć pracowników należy zostawić zarządowi spółki, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. - Strategia powinna określać kierunki, a nie przesądzać szczegółów, co w danym roku czy miesiącu będzie się robić - to jest rola zarządu, który w rozmowie z pracownikami, ze związkami powinien znajdować najlepsze rozwiązania - ocenił.

Wicepremier opowiedział się za szybkim przyjęciem strategii w takim właśnie, bardziej ogólnym niż obecny projekt, kształcie. Przypomniał, że prace nad tym dokumentem trwają już od kilku miesięcy, a konieczność jego przyjęcia wiąże się m.in. z możliwością wykorzystania przez KW środków budżetowych na tzw. inwestycje początkowe, czyli modernizacyjne i odtworzeniowe, w kopalniach.

Pawlak przyjechał w środę do Katowic, by rozmawiać z szefami spółek węglowych na temat wykorzystania tych środków. Chodzi o 400 mln zł z budżetu, jakie w tym roku spółki mogą otrzymać na inwestycje. Muszą je wydać do końca roku. Wnioski można składać do 6 września, złożył je już np. Katowicki Holding Węglowy. 2010 rok jest ostatnim, kiedy unijne prawo pozwala na taką pomoc dla górnictwa. Projekt nowych regulacji zakłada, że w przyszłości na pomoc będą mogły liczyć tylko kopalnie przeznaczone do zamknięcia.

W projekcie swojej strategii KW rozważa np. zamknięcie kopalni Halemba-Wirek, która w ostatnich siedmiu latach przyniosła ponad 1,2 mld zł strat. Pawlak przytoczył przykład innej nierentownej kopalni KW - Silesii - która z inicjatywy związków zawodowych, przy poparciu załogi, ma wkrótce zostać sprzedana inwestorowi.

- Nie ma żadnego problemu - możemy zrobić tak samo, jak w przypadku Silesii. Jeżeli tylko załoga zdecyduje się, że chce realizować taki projekt, możemy tę kopalnię wydzielić i sprzedać dla pracowników, jeżeli znajdą partnerów - powiedział wicepremier, według którego najistotniejsze jest utrzymywanie miejsc pracy i dbałość o dobre wynagrodzenia górników.

- W ciągu tych ostatnich lat, pomimo kryzysu, wzrost wynagrodzeń przekraczał inflację - podkreślił Pawlak.

Mówiąc o przyszłości górnictwa, wicepremier podkreślił konieczność utrzymania dobrego zarządzania spółkami węglowymi oraz promowania długoterminowych umów z energetyką na dostawy węgla. Jak mówił, odnośnie dostaw gazu czy ropy jest to już standardem, natomiast przy dostawach węgla - wciąż nie.

- Są pierwsze pozytywne zmiany, ale będę też oczekiwał od firm, które podlegają ministrowi skarbu, by były bardziej otwarte na długoterminowe kontrakty, aby to dawało dobrą bazę do funkcjonowania górnictwa w perspektywie wieloletniej - powiedział wicepremier.

Przypomniał, że w ubiegłym roku spółki węglowe, za wyjątkiem najbardziej dotkniętej kryzysem spółki z Jastrzębia Zdroju, osiągnęły dodatnie wyniki finansowe. Na inwestycje przeznaczyły ok. 2,5 mld zł. Pawlak podkreślił, że krajowe ceny węgla zrównały się z międzynarodowymi, co daje dobre wyniki na sprzedaży, ale i stawia polskie górnictwo w ostrej konkurencji z węglem z importu.

Pawlak zapowiedział, że spotka się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych 3 września w Jastrzębiu Zdroju, przy okazji uroczystości z okazji 30-lecia zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.