Pawlak: Rosja jest otwarta na kontakty z Polską

Pawlak 6 GAL

fot: Jarosław Galusek

Waldemar Pawlak przewodniczył panelowi pt.: „Utrzymanie inwestycji na rzecz wspierania globalnego bezpieczeństwa energetycznego”

fot: Jarosław Galusek

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oświadczył, że jego rozmowy w Moskwie wykazały dużą otwartość Rosji na kontakty z Polską.

Wicepremier Pawlak zakończył dwudniową wizytę w Moskwie, podczas której wziął udział w III Międzynarodowym Tygodniu Energetycznym, a także spotkał się ze swoimi rosyjskimi partnerami.

Jego rozmówcami byli wicepremier Igor Sieczin, minister energetyki Siergiej Szmatko, minister rozwoju gospodarczego Elwira Nabiulina i prezes Gazpromu Aleksiej Miller - podała PAP.

- Widać wyraźne ocieplenie i przejście na praktyczne relacje, co wydaje się być dobrym sygnałem w czasach, gdy są takie zawirowania na światowych rynkach - powiedział Pawlak na spotkaniu z polskimi dziennikarzami w stolicy Rosji.

Wicepremier przekazał, że głównym tematem jego rozmów były problemy bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej z Rosji do Polski. - W sprawach dostaw ropy i gazu jest- jak się wydaje - duża otwartość ze strony Rosji; otwartość na szeroką współpracę, opartą na biznesowych podstawach -zauważył.

Pawlak ocenił, że \"perspektywy dostaw gazu do Polski są dość dobre\". - Gazprom jednoznacznie potwierdził dostawy wynikające z wygasającego w 2009 roku kontraktu z RosUkrEnergo i możliwość zawarcia kontraktów na długą perspektywę. Teraz trzeba doprowadzić między firmami do przenegocjowania konkretnych warunków - powiedział.

- Otrzymaliśmy też zapewnienie - od strony rządowej, a także Rosnieftu i Transnieftu - że dostawy ropy będą na odpowiednim poziomie - dodał wicepremier.

Pawlak poinformował, że jednym z tematów rozmów były możliwości zwiększenia tranzytu gazu przez Polskę, w tym ewentualna budowa drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

- Dzisiaj wiele projektów jest na nowo ocenianych, bo sytuacja na rynkach skłania do takiej refleksji. Ze strony polskiej jest otwartość na rozważenie lądowych dróg tranzytowych. Sprawy te wymagają jednak czasu i analizy -powiedział.

Wicepremier przekazał, że szczegóły związane z dostawami gazu do Polski ze swoimi partnerami z Gazpromu i Gazprom Exportu omawiał prezes PGNiG Michał Szubski.

Według Pawlaka, rozmawiali oni również o sytuacji w EuRoPol Gazie. - Wydaje się, że są na dobrej drodze do poukładania wszystkiego w oparciu o realia biznesowe. Mam informację, że jest postęp - powiedział.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.