Pamiętają o Janie Mitrędze
Są już gotowe dwa popiersia z brązu i dwie tablice pamiątkowe, które będą przypominały dokonania Jana Mitręgi dla przemysłu wydobywczego w latach 1950–1974 r. Zostały zaprojektowane przez sławnego artystę-rzeźbiarza Zygmunta Brachmańskiego.
– Będą odsłonięte jeszcze w tym roku. Jedno popiersie zostanie umieszczone w Galerii Zasłużonych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, a drugie w Michałkowicach, z których pochodził. Jedna z tablic zostanie umieszczona na budynku siedziby Zarządu Głównego SITG w Katowicach. Jan Mitręga był aż do śmierci prezesem honorowym tej organizacji – mówi dr Bogdan Ćwięk ze Społecznego Komitetu Pamięci Jana Mitręgi. Przygotowywana jest książka o Janie Mitrędze pod znamiennym tytułem „Od hajera do premiera”, która zostanie wydana w pierwszym kwartale 2009 roku. Znajdą się w nim wspomnienia wielu specjalistów górniczych i naukowców, którzy zetknęli się Janem Mitręgą podczas swojej pracy. Był jednym z najbardziej zasłużonych twórców przemysłu węglowego. Został zapamiętany jako patriota, niestrudzony społecznik i życzliwy człowiek, a nie polityk czy dygnitarz. Do ostatnich chwil utrzymywał kontakt ze środowiskiem.