Orlen: W planach budowa dwóch elektrowni fotowoltaicznych - jeden w Płocku, drugiej w Mościskach

1495445102 zaklad produkcyjny orlen pl

fot: orlen.pl

Dostawcą propylenu niezbędnego do produkcji tworzyw w spółce Bassell Orlen Polyolefins jest w grupie Petrochemia Płock.

fot: orlen.pl

Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.

Jak podał Orlen w ogłoszeniach, postępowania dotyczą kompleksowego wykonania prac we wszystkich branżach w formule EPC - pod klucz polegających na budowie elektrowni fotowoltaicznej wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą.

Na terenie zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku plan budowy dotyczy elektrowni fotowoltaicznej do 2 MW, a w przypadku Terminalu Paliw w Mościskach, na terenie gminy Izabelin, o mocy do 356 kW - poinformowała spółka w opublikowanej dokumentacji postępowania.

W obu przypadkach rozpoczęcie prac przewidywane jest z dniem podpisania umowy - planowany termin to koniec stycznia 2024 r., natomiast odnośnie zakończenia prac wskazano termin do 9 miesięcy od daty zawarcia umowy. Podano przy tym, że na podstawie informacji pozyskanych z rynku oraz konieczności modyfikacji uwarunkowań projektowych, zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany terminu realizacji prac w trakcie postępowania zakupowego.

Elektrownia fotowoltaiczna, jej główne komponenty i systemy muszą być zaprojektowane i wykonane na czas pracy nie krótszy niż 25 lat od momentu przekazania elektrowni do eksploatacji - zaznaczył w ogłoszeniu Orlen.

Spółka podkreśliła przy tym, że w ramach realizacji inwestycji nie dopuszcza do stosowania rozwiązań producentów poszczególnych komponentów i systemów, którzy podlegają sankcjom gospodarczym i znajdują się na listach sankcyjnych publikowanych przez takie organy, jak m.in. Financial Action Task Force, Office of Foreign Assets Control, ONZ i Unia Europejska.

Orlen poinformował, że termin składania ofert w obu postępowaniach to 8 września 2023 r.

W lutym Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Aktualizacja zakłada m.in., że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł zostanie przeznaczone na zielone inwestycje, w tym np. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, biopaliwa nowej generacji oraz tzw. zielony wodór.

Grupa Orlen ma siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, a także dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma też ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny oraz segment wydobywczy węglowodorów. Realizuje przy tym dywersyfikację ich dostaw do Polski drogą morską, w tym np. z wykorzystaniem własnych gazowców - obecnie to dwie jednostki, a do końca 2025 r. ma być ich osiem.

Ponadto Grupa Orlen prowadzi szereg inwestycji związanych z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.