Paliwa: PERN i Orlen chcą poprawić dostawy do aglomeracji Warszawy

1429793540 pern 01

fot: PERN

PERN jest jednoosobową spółka Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i należącą do tzw. infrastruktury krytycznej

fot: PERN

PERN i PKN Orlen zawarły list intencyjny dotyczący poprawy zaopatrzenia w paliwa aglomeracji Warszawy poprzez budowę nowego odcinka rurociągu produktowego, czyli tłoczącego paliwa gotowe, z Płocka do podwarszawskich baz magazynowych.

Celem analizowanego projektu jest także poprawa bezpieczeństwa poprzez eliminację transportu kolejowego i samochodowego paliw z terenu Warszawy - poinformowały we wtorek PERN i PKN Orlen we wspólnym komunikacie.

PERN zarządza na terenie Polski siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. PKN Orlen to największy krajowy producent paliw i jeden z największych podmiotów branży rafineryjno-petrochemicznej w Europie, którego zakład główny znajduje się w Płocku.

W podpisanym liście intencyjnym, obie spółki "wyraziły wolę podjęcia wspólnych działań w celu zbadania efektywności projektowanej inwestycji" budowy nowego odcinka rurociągu produktowego z Płocka do baz paliwowych pod Warszawą, "a w przypadku zadowalających wyników analizy, przystąpienia do negocjowania i podpisania umowy". W komunikacie nie podano zakładanego terminu zakończenia prac związanych z analizą projektu i przewidywanego, szacunkowego kosztu ewentualnej inwestycji.

"Strony porozumienia zidentyfikowały kilka wariantów umożliwiających poprawę efektywności zaopatrzenia aglomeracji warszawskiej (w paliwa - PAP) transportem rurociągowym. Oprócz zwiększenia stabilności dostaw oraz optymalizacji kosztów, celem projektu jest również poprawa bezpieczeństwa poprzez eliminację transportu kolejowego i samochodowego paliw z terenu Warszawy. Rurociągi zapewniają bowiem najtańszy, najbezpieczniejszy i najbardziej proekologiczny transport paliw" - podkreśliły PERN i PKN Orlen.

Obie spółki zapowiedziały, że ewentualna umowa na budowę nowego odcinka rurociągu paliwowego na trasie z Płocka do Warszawy uwzględniałaby m.in. "warunki pozwalające na osiągnięcie przez PERN satysfakcjonującego zwrotu z zainwestowanego kapitału, a PKN Orlen gwarantowałby poprawę warunków ekonomicznych i logistycznych zaopatrzenia rynku warszawskiego w produkty paliwowe".

Jak podano w komunikacie, "w przypadku, gdy obie spółki wspólnie podejmą decyzję o przystąpieniu do realizacji projektu, podmiotem inwestującym, a także odpowiedzialnym za organizację i przeprowadzenie procesu budowlanego będzie PERN". Spółka ta będzie także właścicielem nowego odcinka rurociągu paliwowego.

Według nieoficjalnych informacji PAP, analizowany projekt dotyczy zwiększenia ilości paliw gotowych dostarczanych rurociągiem z Płocka do baz w Emilianowie i Mościskach pod Warszawą.

"Rozważane są bardzo wstępnie różne warianty, w tym zamiany istniejącego odcinka rurociągu naftowego na rurociąg paliwowy, ewentualnie budowy nowego odcinka rurociągu produktowego o długości poniżej 100 km, tłoczącego olej napędowy i benzynę. Pod uwagę brane są różne trasy przebiegu takiego rurociągu" - powiedziało PAP źródło zbliżone do spółek.

PERN i PKN Orlen przypomniały w komunikacie, iż "są wieloletnimi partnerami współpracującymi w wielu obszarach służących wzmocnieniu i zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa energetycznego kraju". "Obecnie spółki prowadzą rozmowy nad szeregiem inicjatyw zwiększających efektywność logistyki ropy naftowej i paliw. Ich celem jest zwiększenie dywersyfikacji kierunków dostaw ropy naftowej do rafinerii w Płocku oraz rozwój sieci rurociągów produktowych" - podkreśliły PERN i PKN Orlen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.