Paliwa: Orlen przygotowuje wniosek dotyczący połączenia z Lotosem

1523952004 plock rafineria pkn orlen

fot: PKN Orlen

Opodal rafinerii w Płocku (na zdjęciu) PKN Orlen chce wybudować nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe

fot: PKN Orlen

PKN Orlen zakłada, że na przełomie 2018 i 2019 r. złoży do Komisji Europejskiej (KE) wniosek dotyczący połączenia z Grupą Lotos. Obecnie płocki koncern bada różne aspekty połączenia, według koncepcji z listu intencyjnego podpisanego z Ministerstwem Energii.

Poinformował o tym w czwartek członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Wiesław Protasewicz, podczas konferencji prasowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

- PKN Orlen jest w trakcie badania aspektów prawnych i operacyjnych przeprowadzenia procesu, według koncepcji zadeklarowanej w liście intencyjnym. Będziemy się starać, aby proces zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy. Spółka rozpoczęła już proces due dilligence. W przygotowaniu jest również wniosek do Komisji Europejskiej - oświadczył Protasewicz, odpowiadając na pytanie o połączenie z Grupą Lotos.

Protasewicz zaznaczył, że obecnie prowadzony jest przez PKN Orlen proces prenotyfikacji, konsultacji z KE, "służący właściwemu przygotowaniu zgłoszenia w sposób uwzględniający jej oczekiwania". Ocenił przy tym, że cały proces uzyskania zgody KE na koncentrację, w kontekście planów połączenia płockiego koncernu z gdańską spółka paliwową, "jest jednym z bardziej pracochłonnych procesów i planowania tej transakcji".

- Wniosek do KE zostałby złożony po uzyskaniu wszystkich wyjaśnień i konsultacji, koniec roku 2018, początek roku 2019. Wszystko zależy od uwag i tempa prac na etapie prenotyfikacji - dodał Protasewicz.

- Chcemy zbudować koncern zdolny do jeszcze lepszego konkurowania na rynkach międzynarodowych - dopowiedział członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży Zbigniew Leszczyński, przypominając, że list intencyjny z Ministerstwem Energii, który rozpoczął prace nad przejęciem kapitałowym Grupy Lotos został podpisany przez płocki koncern w lutym.

Zgodnie z listem intencyjnym w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos chodzi o nabycie bezpośrednio lub pośrednio przez płocki koncern minimum 53 proc. akcji gdańskiej spółki.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek szacował wcześniej, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia Grupy Lotos potrwa około roku. Zastrzegał przy tym, że to jak długo potrwa proces połączenia będzie uzależnione od instytucji, takich jak KE czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, którego resort nadzoruje obie spółki ocenił nie tak dawno, że zakładana pełna konsolidacja Orlenu i Lotosu to proces, który zajmie na pewno więcej niż pół roku. "To są potężne ciała gospodarcze; to jest proces, którego czasu nie oceniliśmy, ale zakładam, że to będzie na pewno więcej niż pół roku" - mówił minister pod koniec marca, pytany o przewidywaną perspektywę pełnej konsolidacji PKN Orlen i Grupy Lotos.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.