Paliwa: Lotos na prestiżowych targach sektora

1497473653 lotos lotos pl

fot: lotos.pl

Cały skład dotychczasowej rady nadzorczej Lotosu, którą sformowano w 2016 r., nadal pełnić będzie funkcje w ciągu nowej kadencji

fot: lotos.pl

Lotos uczestniczy w Offshore Northern Seas (ONS) w norweskim Stavanger, czyli prestiżowych targach branży poszukiwawczo-wydobywczej - poinformowała spółka.

Targi ONS odbywają się w Stavanger już od 1974 r., cyklicznie co dwa lata.

- Lotos jest obecny na norweskim szelfie kontynentalnym od 11 lat. Ponownie jesteśmy na targach ONS, ponieważ poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na morzach okalających Norwegię to kluczowy element rozwoju realizowanej do 2022 r. strategii biznesowej naszej Grupy Kapitałowej - powiedział, cytowany w komunikacie spółki, prezes Lotos Exploration & Production Norge AS. Piotr Statkiewicz.

Grupa Lotos zaplanowała 3 mld zł inwestycji w segmencie wydobywczym w latach 2017-2022. "Oprócz tego w dalszej perspektywie realizacji strategii będą podejmowane kolejne decyzje o alokacji części z 3,3 mld zł na inne przedsięwzięcia związane z rozwojem segmentu wydobycia węglowodorów" - zapowiedziała spółka.

Lotos w Norwegii ma udziały w 28 koncesjach. Zasoby wydobywalne ropy naftowej i gazu ziemnego w ramach norweskich koncesji, w których udziały ma polska spółka, wynoszą ok. 36 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy). To ponad jedna trzecia wszystkich zasobów węglowodorów Grupy Lotos. Obecnie wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej odbywa się ze złóż Atla, Vale, Skirne i Heimdal w obszarze Heimdal, a także ze złóż Sleipner Ost i Vest, Loke oraz Gungne w obszarze Sleipner.

Do tamtejszych klientów trafiają też produkty z gdańskiej rafinerii Lotosu, takie jak asfalty, oleje silnikowe czy paliwo lotnicze.

Lotos to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Lotos wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium - Lotos Dynamic.

W targach w Stavanger uczestniczy też inny polski gigant paliwowy - PGNiG. W Norwegii PGNiG działa już od ponad 10 lat. Poprzez swoją spółkę PGNiG Upstream Norway AS prowadzi poszukiwania i eksploatację na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - morzach Północnym, Norweskim i Barentsa.

PGNiG w Norwegii ma udziały w 20 koncesjach. Wydobycie gazu i ropy odbywa się ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale oraz Gina Krog. Spółka prowadzi również prace nad zagospodarowaniem złóż Skogul i Aerfugl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.