Paliwa: Lotos na prestiżowych targach sektora

1497473653 lotos lotos pl

fot: lotos.pl

Cały skład dotychczasowej rady nadzorczej Lotosu, którą sformowano w 2016 r., nadal pełnić będzie funkcje w ciągu nowej kadencji

fot: lotos.pl

Lotos uczestniczy w Offshore Northern Seas (ONS) w norweskim Stavanger, czyli prestiżowych targach branży poszukiwawczo-wydobywczej - poinformowała spółka.

Targi ONS odbywają się w Stavanger już od 1974 r., cyklicznie co dwa lata.

- Lotos jest obecny na norweskim szelfie kontynentalnym od 11 lat. Ponownie jesteśmy na targach ONS, ponieważ poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na morzach okalających Norwegię to kluczowy element rozwoju realizowanej do 2022 r. strategii biznesowej naszej Grupy Kapitałowej - powiedział, cytowany w komunikacie spółki, prezes Lotos Exploration & Production Norge AS. Piotr Statkiewicz.

Grupa Lotos zaplanowała 3 mld zł inwestycji w segmencie wydobywczym w latach 2017-2022. "Oprócz tego w dalszej perspektywie realizacji strategii będą podejmowane kolejne decyzje o alokacji części z 3,3 mld zł na inne przedsięwzięcia związane z rozwojem segmentu wydobycia węglowodorów" - zapowiedziała spółka.

Lotos w Norwegii ma udziały w 28 koncesjach. Zasoby wydobywalne ropy naftowej i gazu ziemnego w ramach norweskich koncesji, w których udziały ma polska spółka, wynoszą ok. 36 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy). To ponad jedna trzecia wszystkich zasobów węglowodorów Grupy Lotos. Obecnie wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej odbywa się ze złóż Atla, Vale, Skirne i Heimdal w obszarze Heimdal, a także ze złóż Sleipner Ost i Vest, Loke oraz Gungne w obszarze Sleipner.

Do tamtejszych klientów trafiają też produkty z gdańskiej rafinerii Lotosu, takie jak asfalty, oleje silnikowe czy paliwo lotnicze.

Lotos to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Lotos wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium - Lotos Dynamic.

W targach w Stavanger uczestniczy też inny polski gigant paliwowy - PGNiG. W Norwegii PGNiG działa już od ponad 10 lat. Poprzez swoją spółkę PGNiG Upstream Norway AS prowadzi poszukiwania i eksploatację na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - morzach Północnym, Norweskim i Barentsa.

PGNiG w Norwegii ma udziały w 20 koncesjach. Wydobycie gazu i ropy odbywa się ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale oraz Gina Krog. Spółka prowadzi również prace nad zagospodarowaniem złóż Skogul i Aerfugl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.