Paliwa alternatywne prawdopodobnie nie zyskają powszechnego zastosowania przed 2040 r.

1752939427 img 0973

fot: iStock

Raport zwraca szczególną uwagę na rolę inwestorów, banków i koncernów z krajów UE

fot: iStock

Ropa naftowa, gaz i węgiel będą nadal dominować w globalnym zaopatrzeniu w energię po 2050 r., ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie szybciej niż przejście na odnawialne źródła energii, wynika z raportu firmy konsultingowej McKinsey.

Dalsze wykorzystanie paliw kopalnych stanowi poważne wyzwanie dla osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie, głównie ze względu na przewidywany wzrost w sektorach przemysłowym i budowlanym. Przewiduje się, że wzrost ten wyniesie od 20 do 40 proc. do 2050 r. Centra danych w Ameryce Północnej są postrzegane jako największy czynnik przyczyniający się do tego wzrostu.

McKinsey przewiduje, że paliwa kopalne będą stanowić od 41 do 55 proc. globalnego zużycia energii w 2050 r. To mniej niż obecne 64 proc., ale więcej niż poprzednie szacunki. Przewiduje się, że zużycie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej znacznie wzrośnie. Zużycie węgla może utrzymać się na wyższym poziomie.

Oczekuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w centrach danych w USA będzie rosło o prawie 25 proc. rocznie do 2030 r. Z kolei zapotrzebowanie na energię elektryczną w centrach danych na całym świecie według szacunków będzie rosło średnio o 17 proc. rocznie między 2022 a 2030 rokiem, szczególnie w krajach OECD.

Paliwa alternatywne prawdopodobnie nie zyskają powszechnego zastosowania przed 2040 r., chyba że zostaną wprowadzone obowiązkowo. Jednak odnawialne źródła energii mają potencjał, aby do 2050 r. dostarczać od 61 do 67 proc. globalnej energii elektrycznej – twierdzą eksperci.

Partner McKinsey, Diego Hernandez Diaz, powiedział agencji Reuters, że McKinsey nie przewiduje obecnie szczytu zapotrzebowania na ropę naftową przed latami 30. XXI w. W połączeniu z regionalnymi i globalnymi warunkami ekonomicznymi dotyczącymi niektórych paliw kopalnych oznacza to, że do 2050 r. paliwa te mogą stanowić nawet 55 proc. globalnego zużycia energii elektrycznej -  wynika dalej z raportu.

Globalne perspektywy energetyczne kształtowane są przez niepewność geopolityczną i rządy, które priorytetowo traktują dostępność i bezpieczeństwo energii ponad realizację celów Porozumienia Paryskiego. Raport wskazuje również na ryzyko recesji energetycznej, taryf i innowacji technologicznych jako czynników stojących za ciągłym uzależnieniem od paliw kopalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.