OZE: otwarto największą w Polsce elektrownię słoneczną

Największą elektrownię słoneczną w Polsce otworzyła w Gubine poznańska spółka Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG). Koszt budowy to 10 mln zł - poinformował wiceprezes zarządu PEG Sp. z o.o. Wojciech Wojciechowski.

Połowę tych wydatków firma pokryła ze środków własnych i kredytu bankowego, a drugą z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Oddana w poniedziałek (29 września) inwestycja jest pierwszym etapem budowy zespołu trzech tego typu elektrowni.

Powierzchnia pierwszej z farm solarnych to 2,6 ha o mocy 1,5 MW - pozwala ona na zaspokojenie potrzeb na energię elektryczną około 800 gospodarstw domowych. Po zakończeniu całej inwestycji łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Gubinie wyniesie 4 MW, a powierzchnia ogniw fotowoltaicznych 7 ha.

Jak powiedział Wojciechowski produkcja prądu ruszyła w minioną środę. Od tego czasu ogniwa wytworzyły 4600 kWh. Zaznaczył, że elektrownia jest jeszcze w fazie rozruchu. Obecnie odbiorcą energii jest spółka Enea, a po zakończeniu wszelkich procedur energia wytworzona w Gubinie będzie sprzedawana na rynku energii.

- Lokalizacja elektrowni nie jest przypadkowa. W Gubinie mamy dobre warunki, m.in. odpowiednie nasłonecznienie i mikroklimat. Nie mniej ważna jest przychylność dla naszej inwestycji władz samorządowych - dodał Wojciechowski.

- Dla naszego miasta ta inwestycja ma duże znacznie wizerunkowe i gospodarcze. Gubin jest ostatnio kojarzony głównie z planami PGE dotyczącymi budowy kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Budowa elektrowni słonecznej pokazuje, że jesteśmy także otwarci na ekologiczne rozwiązania, czyste źródła energii. Ponadto farma solarna została zlokalizowana w pobliżu naszych terenów inwestycyjnych objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej, czego na pewno nie przeoczą potencjalni inwestorzy - powiedział burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak.

Podstawowym celem działalności PEG Sp. z o.o. jest realizacja inwestycji w Gubinie - budowa elektrowni słonecznej, produkcja i sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, a przez to zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym oraz zmniejszenie uciążliwości produkcji energii dla środowiska naturalnego.

Według władz spółki wykorzystywanie do produkcji energii technologii fotowoltaicznej w Gubinie sprawi, że rocznie nie trafi do atmosfery ok. 3,5 tys. ton dwutlenku węgla, co miało by miejsce przy zastosowaniu do jej wytworzenia konwencjonalnych paliw.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.