Otwarcie instalacji do produkcji paliwa z odpadów w Zawierciu niebawem

1328799400 fortum siedziba fortum

fot: Fortum

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym - jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich

fot: Fortum

W połowie br. Fortum zamierza otworzyć budowaną obecnie w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Do produkcji paliwa alternatywnego zostaną wykorzystane odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania.

Wartość tej inwestycji to ok. 35 mln zł. Wytwarzane w Zawierciu tzw. paliwo alternatywne RDF (refuse-derived fuel) trafi do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, umożliwiającej jego współspalanie.

Powstający od ub. roku zakład w Zawierciu mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie tamtejszego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Budowana we współpracy z ZGK i miastem instalacja ma uzupełniać system gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy Zawiercie.

Jak przekazali w środę w Zabrzu przedstawiciele Fortum, instalacja w Zawierciu o wydajności rzędu ok. 100 tys. ton odpadów rocznie ma zostać otwarta w połowie br. Będzie pierwszym zakładem w Polsce, z którego RDF będzie wykorzystywany tylko w ciepłownictwie. Jedynym odbiorcą RDF będzie EC Zabrze.

Dawna zabrzańska elektrociepłownia o historii sięgającej początków XX w. stała się częścią Fortum w 2011 r. W 2015 r. firma zdecydowała o budowie nowej elektrociepłowni. Prace rozpoczęły się w maju 2016 r. Zakończona w 2018 r. budowa kosztowała ok. 870 mln zł. Instalacja dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu, zastępując instalacje, działające wcześniej w tych miastach.

Fortum wskazuje na innowacyjność zabrzańskiej elektrociepłowni, wynikającą przede wszystkim z elastyczności paliwowej. Może być ona zasilana trzema paliwami - węglem, RDF i biomasą. Proporcja rodzajów paliw może być zmieniana, w zależności od cen i dostępności. Zastosowane źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW zapewnia sprawność układu na poziomie ponad 90 proc.

W środę kierownik EC w Zabrzu Andrzej Starzyński i manager ds. rozwoju projektów Fortum Krzysztof Karolczyk podali, że od początku działania obecnego zakładu w Zabrzu przekształcono już w ten sposób blisko 660,6 tys. ton paliwa alternatywnego, przy czym średnia wartość opałowa RDF w EC w Zabrzu wynosi ok. 13 tys. kilodżuli na kilogram, czyli więcej niż wartość opałowa węgla brunatnego.

Podsumowując miniony sezon grzewczy przedstawiciele Fortum zaznaczyli, że od 1 października 2023 r. do 31 marca br. firma dostarczyła w Zabrzu i Bytomiu ok. 2 mln gigadżuli ciepła - blisko 75 tys. GJ mniej, niż rok wcześniej (o ok. 3,5 proc. mniej). Do jego wyprodukowania zużyto ok. 65 tys. ton węgla (ok. 1,2 tys. wagonów) i 90 tys. ton paliwa RDF (ok. 4,5 tys. ciężarówek).

Największa dobowa wartość produkcji ciepła sięgnęła ok. 18,6 tys. GJ - w najzimniejszej dobie w sezonie, 8 stycznia br., przy średniodobowej temperaturze -12,6 stopni Celsjusza. Fortum w Zabrzu wyprodukowało też 400 gigawatogodzin energii elektrycznej. W tym roku kalendarzowym Fortum przekształciło już termicznie w Zabrzu 55 tys. ton RDF.

Inwestycje Fortum w regionie związane z minionym sezonem wyniosły ogółem ok. 50 mln zł: w Bytomiu na modernizacje, inwestycje i remonty przeznaczono ok. 9,5 mln zł, a w Zabrzu ok. 27 mln zł. W Zawierciu kontynuowano rozpoczętą w ub. roku instalację produkcji RDF.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.