Oszczędzanie na emeryturę: czy powinieneś korzystać z IKE, IKZE czy obu?

1701333130 oszczedzanie stock123rf

fot: stock 123RF

Dzięki IKE i IKZE zyskujesz pieniądze, które możesz dowolnie zagospodarować, np. zwiększyć swoją comiesięczną emeryturę

fot: stock 123RF

Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że w 2060 roku emerytura Polaków będzie stanowiła zaledwie 25 proc. ostatniej pensji. OECD sugeruje, że będzie to jeszcze mniej – 24,6 proc. ostatniego wynagrodzenia. Dlatego warto zadbać o uzupełnienie gwarantowanego przez ZUS świadczenia o dodatkowe pieniądze, odłożone samodzielnie w ramach III filaru systemu emerytalnego. Sprawdź, czy powinieneś korzystać z IKE lub IKZE, czy może warto założyć oba indywidualne konta emerytalne?

Jak można odkładać na emeryturę? Indywidualne konta emerytalne i pracownicze plany kapitałowe

Polski system emerytalny składa się z trzech filarów:

  • I filar – ZUS,
  • II filar – OFE,
  • III filar – dobrowolne oszczędzanie na emeryturę.

Dwa pierwsze filary systemu emerytalnego są obowiązkowe. Gromadzimy w nich składki emerytalne w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru, czyli przychodu z pracy, np. wynagrodzenia brutto, jeśli chodzi o pracowników etatowych. Natomiast dla prowadzących działalność gospodarczą składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest obliczana nie od wysokości miesięcznych obrotów, ale od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60 proc. uzyskiwanego przychodu. Każdy pracujący Polak odkłada na emeryturę w ramach obowiązkowego systemu, ale może również zabezpieczyć pod względem finansowym swoją przyszłość, jeśli zdecyduje się na dobrowolne odkładanie pieniędzy.

Można zdecydować się na oszczędzanie środków w ramach IKE, IKZE czy PPE. IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, a PPE – Pracownicze Plany Emerytalne. Odkładane w ten sposób środki mogą uzupełnić przyszłą emeryturę wypłacaną z ZUS lub KRUS. Oszczędności gromadzą także pracownicy dzięki wpłatom na PPK przez nich samych i pracodawcę. To Pracownicze Plany Kapitałowe, które są kolejnym sposobem oszczędzania na przyszłość.

Na czym polega oszczędzanie na emeryturę w ramach IKE i IKZE?

Pomimo podobnego nazewnictwa oba indywidualne konta emerytalne mają nieco inną konstrukcję. W obu przypadkach oszczędzanie jest dobrowolną decyzją danej osoby. Konta IKE i IKZE mogą być prowadzone przez:

  • zakłady ubezpieczeń,
  • fundusze inwestycyjne,
  • biura maklerskie,
  • banki,
  • dobrowolne fundusze emerytalne.

Z uwagi na to, że konta emerytalne prowadzą różne podmioty, w inne aktywa mogą być lokowane środki finansowe. IKE i IKZE przynoszą korzyści w postaci zysków z obrotu pieniędzmi, jakie na nie wpłacasz, ale i z tytułu ulg podatkowych. Więcej o IKE przeczytasz na stronie https://www.uniqa.pl/emerytura/ike/, a o IKZE pod adresem https://www.uniqa.pl/emerytura/ikze/.

Kto może zacząć odkładać na zabezpieczenie emerytalne na IKE i IKZE?

Zabezpieczenie emerytalne w formie IKE czy IKZE mogą zapewnić sobie osoby, które ukończyły co najmniej 16. rok życia, o ile pracują na podstawie umowy o pracę, albo każdy pełnoletni. W każdym momencie można zacząć oszczędzać na przyszłe świadczenie.

Jeśli zdecydujesz się na odkładanie w ramach IKE i IKZE, możesz wpłacać na takie konta dowolną kwotę w ramach ustalanych corocznie limitów. Na IKE wynosi on tyle co 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego w gospodarce narodowej na dany rok. W 2023 roku to kwota 20 805 zł. Natomiast limit wpłat na IKZE wynosi:

  • 1,2-krotność prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej,
  • 1,8-krotność wspominanego wynagrodzenia, ale tylko w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

W 2023 roku limit wpłat na IKZE wynosił 8322 zł, a w przypadku przedsiębiorców – 12 483 zł.

Dlaczego warto oszczędzać na przyszłość samodzielnie?

Możesz założyć jedno lub oba indywidualne konta emerytalne, korzystając z możliwości odkładania na przyszłą emeryturę, ale i z ulg podatkowych. Podstawową zaletą konta IKZE jest to, że wpłaty dokonywane na nie można odliczyć od podstawy opodatkowania w każdym roku podatkowym. Przy wypłacie środków po osiągnięciu wieku 65 lat będą one obciążone tylko 10-procentowym podatkiem, zamiast daniny od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. Musisz też dokonywać wpłat na IKZE przez co najmniej 5 lat.

Przy odkładaniu pieniędzy na IKE uzyskuje się ulgę w postaci braku obciążenia zysków podatkiem Belki, o ile wypłata dokonana będzie po osiągnięciu 60. roku życia, lub 55. roku życia i uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Konieczne jest także zachowanie warunku wpłat przez 5 dowolnych lat kalendarzowych lub wpłaty ponad połowy środków do 5 lat przed wypłatą środków.

Dzięki IKE i IKZE zyskujesz pieniądze, które możesz dowolnie zagospodarować, np. zwiększyć swoją comiesięczną emeryturę. Zakładając oba konta, zyskujesz wszystkie ulgi podatkowe i możesz zgromadzić więcej pieniędzy na przyszłość.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.