Zadaniem górników jest wydobycie 2 186 000 ton węgla z różnych części obszaru górniczego

fot: ARC

Załoga oddziału wydobywczego G1, która wykonała w styczniu aż 124,5 m postępu ścianą II-PI w pokładzie 406, co przełożyło się na wydobycie tylko z tej ściany ponad 100 000 ton węgla

fot: ARC

Z ośmiu ścian zlokalizowanych w różnych częściach obszaru górniczego prowadzić będą w br. wydobycie górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW. Jest to podyktowane skomplikowanym położeniem obszaru górniczego, co m.in. powoduje, że ściany charakteryzują się krótkimi wybiegami.

– Mamy bardzo napięty plan robót zbrojeniowo-likwidacyjnych. Do końca br. musimy wykonać jeszcze cztery zbrojenia ścian oraz pięć likwidacji – wyjaśnia Rafał Świerczyna, sztygar oddziałowy w oddziale GZL-1.

Ruch Chwałowice ma obecnie do dyspozycji 12 brygad wydobywczych, co umożliwia każdego miesiąca prowadzenie wydobycia jednocześnie z trzech ścian, które oddział GZL-1 musi dobrze przygotować.

– Właśnie finalizujemy zabudowę ściany I-IIIz w pokładzie 408/1 oraz likwidację ściany II-PI w pokładzie 406. W najbliższym czasie rozpoczniemy zabudowę ściany IV-III w pokładzie 408/1 z nowym przenośnikiem typu Rybnik-850/260 – tłumaczy Sławomir Zegarski, kierownik robót górniczych ds. zbrojeń i likwidacji, przewozu i transportu dołowego.

Ale to nie wszystko. Do końca roku bowiem przewidziane są jeszcze dwa zbrojenia. Chodzi o ścianę I-PII w pokładzie 405/1 oraz ścianę I-III w pokładzie 409/2. Poza tym załogę czeka likwidacja pięciu ścian: II-P1 w pokładzie 406, V-III w pokładzie 408/1, I-II w pokładzie 408/1, II-Vz w pokładzie 407/3 oraz I-IIIz w pokładzie 408/1.

Staranne i zgodne ze sztuką górniczą zbrojenie ścian zapewnia ich szybką eksploatację. Bieżący rok górnicy z Chwałowic rozpoczęli zbrojenie siłami oddziału G-1 od ściany II-PI w pokładzie 406, osiągając postępy rzędu nawet 124,5 m i wynikiem 4863 ton wydobytego surowca na dobę. Kolejna ściana, na której od początku roku prowadzone było wydobycie, to ściana V-III w pokładzie 408/1. Fedrowali tam górnicy z oddziału G-2. Z racji usytuowania chodnika nadścianowego wzdłuż uskoku o zrzucie 10 m, wbijającym się klinem w parcelę ściany, jest ona na bieżąco likwidowana. Trwa wybudowa sekcji. Kolejną ścianą eksploatowaną od początku roku jest II-Vz w pokładzie 407/3. Prowadzą ją pracownicy z oddziału G-3, w części obszaru górniczego o największej metanonośności pokładów. Wydobycie jest tam obwarowane profilaktyką wentylacyjną, pozwalającą na bezpieczną eksploatację złoża. I wreszcie ściana I-II w pokładzie 408/1 o bardzo krótkim wybiegu, ale o bardzo dobrej miąższości pokładu i kaloryczności zalegającego surowca. Jest wybierana przez oddział G-1.

– Planujemy jeszcze w czerwcu rozpocząć wydobycie ze ściany I-IIIz w pokładzie 408/1. W ten rejon skierujemy załogę oddziału G-2. Pracami pokieruje sztygar oddziałowy Szymon Adamski. Ściana jest w fazie zbrojenia przy wykorzystaniu nowych sekcji ZRP 12/24. Z kolei oddział G-1, kierowany przez sztygara oddziałowego Krzysztofa Kuśkę, wybierać będzie ścianę IV-III w pokładzie 408/1. W tym rejonie trwa drążenie chodnika nadścianowego. Załoga wykonała już chodnik podścianowy oraz dowierzchnię. Odwodniono ponadto zbiornik wodny, dzięki czemu można bezpiecznie i z oczekiwanymi postępami drążyć chodnik nadścianowy, wykonać rozcinkę i uruchomić ścianę na czas. Dla tej ściany zakupiono nowy przenośnik Rybnik-850/260. Eksploatację rozpoczniemy w br. także ścianą I-PII w pokładzie 405/1. Zajmie się tym oddział G-3, pracujący pod kierunkiem Kamila Konska. Ten front robót będzie niezwykle istotny ze względu na dobre parametry spiekalności węgla, niezbędne do produkcji ekogroszku. I wreszcie ostatnia ściana szykowana do rozpoczęcia w grudniu. Jest nią ściana I-III w pokładzie 409/2. Będzie eksploatowana siłami górników oddziału G-2. Już trwają roboty przygotowawcze dla jej uruchomienia, w tym drążony chodnik nadścianowy. Natomiast wykonanie dowierzchni wymagać będzie użycia sprzętu przystosowanego do dużych nachyleń. Z tego powodu wykonanie tych prac musieliśmy zlecić firmie zewnętrznej – wylicza Łukasz Małek, naczelny inżynier ruchu Chwałowice.

Trzy oddziały wchodzące w skład Działu Wydobywczego ruchu Chwałowice liczą obecnie ponad 400 pracowników.

– Naszym zadaniem jest wydobycie 2 186 000 ton węgla ze ścian zlokalizowanych w różnych częściach obszaru górniczego, w granicach którego występuje kilka filarów ochronnych oraz liczne uskoki o znacznych zrzutach, determinujących wybiegi pól eksploatacyjnych – podsumowuje Tomasz Chmiel, kierownik robót ds. wydobycia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.