Orlen: zysk w I kwartale br. - 64 mln zł

fot: Andrzej Bęben/ARC

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu "Inwestycje Polskie" z Banku Gospodarstwa Krajowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

PKN Orlen planuje w drugiej połowie roku aktualizację założeń do strategii z 2012 r., ponieważ cele w niej postawione są zbyt ambitne - poinformował wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk. Zysk netto grupy wyniósł w I kwartale br. 64 mln zł.

- Musimy przyznać, że cel EBITDA i założenia makro ustalone w 2012 roku są prawdopodobnie zbyt ambitne i, jak informowaliśmy, pracujemy nad aktualizacją założeń makroekonomicznych na kolejne 3-4 lata oraz nad aktualizacją celów strategicznych - poinformował na telekonferencji wiceprezes. - W drugiej połowie roku poinformujemy o naszej ocenie makro i naszych założeniach co do cash flow operacyjnego na kolejne lata.

Zysk netto grupy PKN Orlen wyniósł w I kwartale br. 64 mln zł wobec 6 mln zł zysku konsensusu. Utrudnieniem dla działalności spółki w tym okresie było słabe otoczenie segmentu rafineryjnego, ale wsparciem dla wyników był rekordowy zarobek w detalu i pozytywny wpływ petrochemii.

Zysk operacyjny w pierwszym kwartale wyniósł 254 mln zł i był wyższy od średniej prognoz na poziomie 110 mln zł. EBIT LIFO wyniósł 431 mln zł wobec 355 mln zł oczekiwanych przez rynek. EBITDA wyniosła 776 mln zł. Średnia prognoz analityków zakładała, że będzie to 665 mln zł.

Przychody z kolei ukształtowały się na poziomie 24 mld 119 mln zł wobec prognozowanych 25 mld 886 mln zł.

Na wyniki koncernu w I kwartale istotny wpływ miał spadek marży rafineryjnej i dyferencjału Brent/Ural oraz umocnienie średniego kursu złotego względem dolara i osłabienie względem euro. Jednocześnie odnotowano spadek średnich cen ropy naftowej o 5 USD/bbl w stosunku do I kwartału 2013 r.

"W ciągu ostatnich trzech miesięcy, mimo gorszych niż rok wcześniej warunków rynkowych dla branży, wypracowaliśmy wynik EBITDA LIFO na poziomie blisko 1 mld zł. Rezultat zawdzięczamy znakomitym wynikom detalu i petrochemii. W wynikach widzimy już też efekty zakupu kanadyjskiej spółki bowiem w minionym kwartale odnotowaliśmy pierwsze zyski w segmencie wydobycia. Niestety z wciąż trudnym otoczeniem ekonomicznym zmaga się segment rafinerii, co znajduje negatywne odzwierciedlenie w rezultatach finansowych" - poinformował cytowany w komunikacie prezes Orlenu Jacek Krawiec.

Dodał, że szczególnym wyzwaniem dla jest sytuacja Orlen Lietuva. "(...) przy niekorzystnych warunkach rynkowych i makroekonomicznych, próbujemy zmniejszać koszty (na Litwie - PAP), ale potencjał podejmowanych w ostatnich latach wewnętrznych działań restrukturyzacyjnych już się wyczerpuje. Dlatego w ostatnich dniach przedstawiliśmy sytuację premierowi Litwy podkreślając, iż z naszego punktu widzenia konieczne jest natychmiastowe wdrożenie przez tamtejsze władze konkretnych rozwiązań, które pomogą zmniejszyć koszty logistyczne Orlen Lietuva".

Strata operacyjna segmentu rafineryjnego PKN Orlen wyniosła w I kw. br. 115 mln zł wobec 34 mln zł straty przed rokiem.

Spółka podaje, że nastąpił wzrost wolumenów sprzedaży w Czechach o 20 proc., przy porównywalnej sprzedaży w Polsce. Jednak obciążeniem była niższa sprzedaż na rynkach obsługiwanych przez Orlen Lietuva.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.