Orlen: zawarto porozumienie płacowe na 2015 r.

fot: ARC

Widzimy szerokie perspektywy dla współpracy, również dla polskich firm - deklaruje litewski rząd...

fot: ARC

Przedstawiciele zarządu i związków zawodowych PKN Orlen ustalili, iż w tym roku zamiast podwyżek wynagrodzeń dla wszystkich pracowników wypłacone zostaną nagrody jednorazowe w łącznej kwocie 3 tys. zł oraz zwiększony zostanie poziom dwóch dodatków.

Jak poinformowało w piątek (27 lutego) biuro prasowe płockiego koncernu, porozumienie zawarto "mimo dużej rozbieżności wstępnych stanowisk" pracodawcy i związków zawodowych. Przyjęte uzgodnienia zapadły podczas trzeciej z kolei, ostatniej tury negocjacji płacowych.

PKN Orlen podał, że strony ustaliły, iż w 2015 r. "zamiast wzrostu płac zasadniczych dla wszystkich pracowników pracodawca wypłaci nagrody jednorazowe w łącznej kwocie 3 tys. zł oraz zwiększy poziom dwóch dodatków tj. za pracę w systemie równoważnych norm czasu pracy - o 37 zł) oraz składkę podstawową na Pracowniczy Program Emerytalny opłacaną przez pracodawcę - o 30 zł)".

Obydwa dodatki w uzgodnionej wielkości zostaną zwiększone od 1 lipca 2015 r.

Negocjacje płacowe między zarządem a związkami zawodowymi działającymi w PKN Orlen odbywają na początku każdego roku. W ramach porozumienia, dotyczącego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w spółce w 2014 r. strony ustaliły uznaniowy wzrost płacy zasadniczej, dwie nagrody jednorazowe i waloryzację dodatków i świadczeń.

Zawarte wówczas porozumienie zakładało uznaniowy wzrost płacy w wysokości średnio 100 zł miesięcznie na jednego pracownika od 1 sierpnia 2014 r. oraz wypłatę - w kwietniu i grudniu - nagród jednorazowych w łącznej wysokości 3 tys. zł. Uzgodniono również kwotową waloryzację dodatków i świadczeń określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, tj. o 0,9 proc.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Zakład główny spółki, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, znajduje się w Płocku. Zatrudnionych jest tam ok. 4 tys. pracowników, a średnia płaca brutto wynosi ok. 9 tys. zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.