Orlen: zacieśniają współpracę z Arabią Saudyjską

1358932979 zaklad produkcyjny 03

fot: Orlen

Zadłużenie netto grupy Orlen na koniec grudnia 2012 roku wyniosło 6 mld 762 mln zł i było o 827 mln zł niższe niż rok temu...

fot: Orlen

Przedstawiciele PKN Orlen i saudyjskiego koncernu Saudi Aramco, jednego z czołowych światowych producentów ropy naftowej, rozmawiali w piątek, 11 maja, o perspektywach rozwoju współpracy między tymi podmiotami w zakresie dostaw surowca - poinformował płocki koncern.

"Saudi Aramco jest naszym ważnym partnerem biznesowym. Współpraca z koncernem wpisuje się w nasze strategiczne cele, zakładające dywersyfikację kierunków dostaw i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego kraju" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak dodał szef płockiego koncernu, największej krajowej spółki rafineryjno-petrochemicznej, spotkania tego typu, jak z przedstawicielami Saudi Aramco, "są szczególnie istotne w kontekście budowania długofalowych relacji i poszukiwania możliwości potencjalnego rozszerzania współpracy".

PKN Orlen przypomniał, że dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do rafinerii spółki w Płocku realizowane są na podstawie kontraktu długoterminowego.

"W kwietniu tego roku, w ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez PKN Orlen, firmy podpisały aneks do umowy, który zwiększa dostarczany wolumen ropy saudyjskiej o 50 proc., do 300 tys. ton surowca miesięcznie" - zwrócił uwagę płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że kontrakt długoterminowy z Saudi Aramco obowiązuje tam do końca 2018 r. z opcją przedłużenia na kolejne lata.

"Współpraca z producentem surowca z Zatoki Perskiej wpisuje się w strategię dywersyfikacji kierunków dostaw, w ramach której już ok. 30 proc. ropy przerabianej w grupie Orlen, pochodzi z kierunków alternatywnych" - zaznaczyła spółka.

Według PKN Orlen dla Saudi Aramco współpraca z płockim koncernem "jest okazją do wzmacniania obecności w basenie Morza Bałtyckiego".

Oprócz dostaw z Saudi Aramco, płocki koncern zaopatruje się w ropę naftową poprzez długoterminowe umowy z Rosneft Oil Company i Tatneft Europe AG. Spółka korzysta też z kontraktów terminowych na dostawy surowca m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Nigerii, Wenezueli i USA, a także z Iranu - w połowie kwietnia do Naftoportu dotarł tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton irańskiej ropy przeznaczonej dla płockiej rafinerii.

Saudi Aramco to światowy lider w wydobyciu i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Zarządza on zasobami surowca na poziomie 260,8 mld baryłek, a dzienna produkcja wynosi tam 10,2 mln baryłek. Główna siedziba Saudi Aramco znajduje się w Dhahranie; koncern zatrudnia ponad 65 tys. pracowników z całego świata.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Jego grupa kapitałowa zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach - w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich.

Jak informował wcześniej płocki koncern, jest on przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.