Orlen: z czeskim ministrem o grupie roboczej ws. współpracy

1358932979 zaklad produkcyjny 03

fot: Orlen

Zadłużenie netto grupy Orlen na koniec grudnia 2012 roku wyniosło 6 mld 762 mln zł i było o 827 mln zł niższe niż rok temu...

fot: Orlen

Utworzenie grupy roboczej, która miałaby wypracować optymalny model dalszej współpracy m.in. w zakresie działalności Unipetrolu, czeskiej spółki PKN Orlen - zaproponował minister przemysłu Czech Jan Mladek podczas spotkania z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem.

Poinformowało o tym we wtorek (3 czerwca) biuro prasowe płockiego koncernu.

PKN Orlen posiada od 2005 r. 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu, w skład którego wchodzą dwie rafinerie w Kralupach i Litvinovie.

Jak podał płocki koncern, Krawiec spotkał się w poniedziałek z wicepremierem i ministrem finansów Czech Andrejem Babiszem oraz Janem Mladkiem - czeskim ministrem przemysłu i handlu.

- Minister Mladek zaproponował utworzenie grupy roboczej, której głównym celem byłoby wypracowanie optymalnego modelu dalszej współpracy oraz poszukiwanie rozwiązań problemów, które są kluczowe dla przemysłu w Czechach - relacjonował Krawiec, cytowany w komunikacie.

- Celem spotkania było omówienie działalności grupy Orlen na rynku czeskim oraz bieżącej sytuacji i perspektyw rozwoju segmentu rafineryjnego i petrochemicznego - poinformowała spółka. W komunikacie wyjaśniono, że uczestnicy spotkania dyskutowali także "nad możliwościami strategicznej współpracy" między czeskim rządem a Unipetrolem.

- Sytuacja w sektorze rafineryjnym w Europie pozostaje pod presją niekorzystnych czynników makroekonomicznych, dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiedniego środowiska biznesowego dla działalności w Czechach - powiedział Krawiec, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Według niego "dialog pomiędzy PKN Orlen a czeskimi władzami, w celu rozważania różnych scenariuszy dotyczących dalszych planów rozwoju, jest bardzo istotny". - Po spotkaniu wiemy, które z działań nie idą w parze z interesami rządu czeskiego - podkreślił prezes płockiego koncernu.

Krawiec zaznaczył, że PKN Orlen określił opcje, które "z punktu widzenia grupy Orlen mogłyby być brane pod uwagę w celu poprawy sytuacji jak i te, które powinny być wyeliminowane.

PKN Orlen przypomniał, że Unipetrol "nieustannie stara się minimalizować wpływ negatywnych czynników makroekonomicznych, które od lat oddziaływują na całą gospodarkę czeską". W ocenie płockiego koncernu "na wyniki Unipetrolu wciąż negatywny wpływ mają bardzo wysokie koszty wsparcia energii odnawialnej".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.