Orlen: wybrali dostawców ładowarek aut elektrycznych

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

PKN Orlen zakończył postępowanie przetargowe na dostawców stacji ładowania samochodów elektrycznych. Producentami ładowarek będą firmy EkoEnergetyka oraz EFACEC. W ramach postępowania finalizowane są rozmowy z trzecim producentem - poinformowała spółka.

PKN Orlen przypomniał, że punkty szybkiego ładowania dla pojazdów elektrycznych powstaną w 150 lokalizacjach położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. W pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 r., zostanie uruchomionych ok. 50 ładowarek.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, zakończone postępowanie przetargowe obejmowało wybór dostawców stacji ładowania o mocy 50, 100 i 150 kW.

"Zadaniem wyłonionych podmiotów jest przygotowanie projektu, dostarczenie ładowarek, ich instalacja oraz serwis" - podał płocki koncern.

PKN Orlen zaznaczył przy tym, iż jego punkty ładowania "będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym".

"Producentami ładowarek dla koncernu będą firmy EkoEnergetyka i EFACEC. W ramach postępowania finalizowane są także rozmowy z trzecim producentem" - podkreślił płocki koncern w środowym komunikacie.

Spółka zapowiedziała jednocześnie, iż w najbliższych miesiącach zakończy się odrębne postępowanie przetargowe na dostawcę systemu zarządzania infrastrukturą ładowania.

"Do zadań systemu będzie należała m.in. obsługa procesu ładowania i rozliczania opłat z wykorzystaniem strony internetowej. Jeszcze w tym roku, wraz z uruchomieniem ładowarek, wdrożone mają zostać jego podstawowe funkcjonalności" - wyjaśnił płocki koncern.

Informując o projekcie ładowarek do pojazdów elektrycznych, PKN Orlen wspomniał, że w ramach programu pilotażowego działa już pierwsza z nich, zlokalizowana w Płocku, w pobliżu siedziby spółki. "Obecnie kierowcy mogą korzystać z niej nieodpłatnie" - zaznaczył koncern.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że jego płocka stacja ładowania o mocy 50 kW przeznaczona jest zarówno do pojazdów elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV) i daje możliwość jednoczesnego ładowania czterech pojazdów.

"Moc dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu" - wyjaśniła spółka.

PKN Orlen podkreślił, że na niektórych stacjach działają również punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla - na stacjach paliwowych koncernu w Polsce: w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku, a także w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii.

Spółka zaznaczyła, że w Czechach, gdzie w ramach Grupy Orlen działa Unipetrol, także planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach paliwowych Benzina wspólnie z firmą CEZ. "Obecnie działają tam trzy punkty, a w najbliższych latach ma pojawić się nawet kilkadziesiąt nowych punktów" - uściślił PKN Orlen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.