Orlen: wstępne porozumienie ze związkami ws. restrukturyzacji

1358932979 zaklad produkcyjny 03

fot: Orlen

Zadłużenie netto grupy Orlen na koniec grudnia 2012 roku wyniosło 6 mld 762 mln zł i było o 827 mln zł niższe niż rok temu...

fot: Orlen

Przedstawiciele zarządu PKN Orlen i największych działających tam związków parafowali porozumienie o dodatkowych odprawach dla pracowników wraz z rozwiązaniem umów o pracę. Porozumienie związane jest z restrukturyzacją zatrudnienia w ramach planu zmiany systemu brygadowego.

- Porozumienie wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez odpowiednie organy związkowe oraz zarząd PKN Orlen - poinformowało w poniedziałek (15 grudnia) biuro prasowe płockiego koncernu. Według spółki, kwoty odpraw będą uzależnione od trybu rozwiązania umowy o pracę, wysokości wynagrodzenia oraz stażu, a maksymalna ich wysokość może wynieść 95 tys. zł.

O przygotowaniach do wdrożenia z początkiem 2015 r. czterobrygadowego systemu pracy zamiast obecnego pięciobrygadowego zarząd PKN Orlen poinformował związki pod koniec listopada. Według spółki, nowy system ma umożliwić optymalizację zatrudnienia i ujednolicić zasady czasu pracy w całej grupie kapitałowej. W ocenie płockiego koncernu, restrukturyzacja zatrudnienia w ramach dobrowolnych odejść z pracy miałaby tam objąć ok. 200 osób.

Jak podał w poniedziałek PKN Orlen, niezależnie od wynegocjowanych z najliczniejszymi związkami ustaleń w sprawie odpraw dla pracowników, uzgodniono również, że w spółce utrzymany zostanie system dodatkowych 7 dni wolnych dla zatrudnionych w obszarze produkcji, a udzielanych na dotychczasowych zasadach. Według płockiego koncernu, w trakcie negocjacji, dotyczących wejścia w życie zasad nowej organizacji pracy, omówiono także kwestie wyrównania dodatku zmianowego dla pracowników produkcji.

Parafowanie porozumienia potwierdził w rozmowie z PAP Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen, największego działającego w spółce. Zastrzegł przy tym, że przed ewentualnym, ostatecznym podpisaniem treść porozumienia musi zaakceptować jeszcze zarząd związku. Zaznaczył jednocześnie, iż jego związek nadal nie godzi się na zmianę systemu czasu pracy w płockim koncernie na czterobrygadowy.

- Zarząd związku, który mamy w czwartek, zdecyduje, czy ten program dobrowolnych odejść i program osłonowy jest wystarczający. Porozumienie jest parafowane, ale zarząd może się pod nim też nie podpisać. Chciałem jednoznacznie zaznaczyć, że podtrzymujemy brak zgody na wprowadzenie systemu czterobrygadowego - powiedział PAP Pietrzak.

Związkowcy PKN Orlen obawiają się, że zmiana sytemu z pięciobrygadowego na czterobrygadowy polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co w rzeczywistości mogłoby oznaczać zmniejszenie zatrudnienia nawet o 20 proc. W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej pracuje w sumie 3 tys. 120 osób.

Według związków, zmiana skutkowałaby zmniejszeniem zatrudnienia nawet o ok. 600 osób, a przejście na system czterobrygadowy stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji produkcyjnych. Związek pracowników ruchu ciągłego w PKN Orlen, domaga się także dodatkowych kwot dla załogi, która - w jego ocenie - po zmianie organizacji czasu pracy będzie pracowała w gorszym systemie przy zmniejszonej obsadzie.

PKN Orlen podkreśla, że w jego grupie kapitałowej istnieje obecnie niejednolity sposób organizacji pracy - jedynie zakłady w Płocku i Anwilu pracują nadal w systemie pięciu brygad, co prowadzi do nakładania się co najmniej 6-7 razy w miesiącu pracy dwóch brygad na jednej zmianie. Według spółki, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku zidentyfikowano 184 nadprogramowe stanowiska w układzie czterobrygadowym.

Obecnie system czterobrygadowy obowiązuje w trzech rafineriach zagranicznych płockiego koncernu: Orlen Lietuva (Litwa), Litvinow i Kralupy (Czechy) oraz w dwóch w kraju - Rafineria Trzebinia i Rafineria Nafty Jedlicze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.