Orlen: Walne Zgromadzenie o wysokości dywidendy

fot: Andrzej Bęben/ARC

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu "Inwestycje Polskie" z Banku Gospodarstwa Krajowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Na 28 kwietnia zarząd PKN Orlen zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki. Akcjonariusze rozpatrzą m.in. projekty uchwał w sprawie pokrycia straty netto spółki za 2014 r. i wysokości dywidendy oraz udzielenia absolutorium zarządowi i członkom rady nadzorczej.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen zajmie się też rozpatrzeniem wniosku w sprawie zmian statutu spółki i ustalenia jego jednolitego tekstu - wynika z opublikowanych w środę przez płocki koncern projektów uchwał.

Wśród proponowanych przez zarząd zmian w statucie PKN Orlen jest m.in. rozszerzenie przedmiotu i obszaru działania płockiego koncernu o działalność maklerską związaną z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych oraz sprzedaż hurtową realizowaną na zlecenie, w tym działalność agentów zajmujących się sprzedażą paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych.

Zarząd PKN Orlen zaproponował w ostatnim czasie przeznaczenie kwoty 705 mln 719 tys. 950,65 zł na wypłatę dywidendy. Kwota ta pochodziłaby z kapitału zapasowego spółki utworzonego z zysku lat ubiegłych. Zgodnie z ta rekomendacją wypłacona w tym roku dywidenda płockiego koncernu wyniosłaby 1,65 na jedną akcję. Dniem dywidendy byłby 16 czerwca, a dniem jej wypłaty 8 lipca 2015 r. Zarząd spółki zaproponował również pokrycie straty netto za rok obrotowy 2014 r. w wysokości 4 mld 671 mln 826 tys. 145,06 zł z kapitału zapasowego spółki.

Decyzje w tych sprawach, podobnie jak w pozostałych, które rozpatrzy Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen, zależeć będzie w dużej mierze od stanowiska Skarbu Państwa, który jest największym akcjonariuszem instytucjonalnym płockiego koncernu. Według danych, publikowanych w maju 2014 r. - ostatnich aktualnych - Skarb Państwa posiada 27,52 proc. akcji PKN Orlen, ING OFE - 9,35 proc., Aviva OFE - 7,01 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym indywidualni 56,11 proc. akcji.

Obradujące w połowie maja 2014 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen zdecydowało o przeznaczeniu z zysku netto za 2013 r. w wysokości 617 mln 684 tys. 481,47 zł kwoty 615 mln 901 tys. 47,84 zł na dywidendę - co oznaczało 1,44 zł na 1 akcję oraz o przekazaniu pozostałej sumy, czyli 1 mln 783 tys. 433,63 zł na kapitał zapasowy spółki. Akcjonariusze dokonali też zmian w składzie rady nadzorczej płockiego koncernu, powołując do niej dwóch nowych członków.

Najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen odbędzie się 28 kwietnia w płockim Domu Technika. Ostatecznym dniem rejestracji uczestnictwa w tych obradach wyznaczono 12 kwietnia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.