Orlen: w 2020 r. uruchomienie instalacji visbreakingu

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

PKN Orlen planuje budowę i uruchomienie w 2020 r. instalacji visbreakingu, dzięki której pogłębi przerób ropy, uzyskując większą o kilka punktów procentowych ilość paliw z baryłki surowca niż dotąd. Inwestycja jest częścią strategii spółki na lata 2017-21. W związku z planowaną budową instalacji technologii visbreakingu w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, spółka ta podpisała umowę na zakup licencji i projektu bazowego - poinformował w piątek płocki koncern.

"Podpisanie umowy jest pierwszym etapem realizacji inwestycji, której efektem będzie także podniesienie zdolności produkcyjnej rafinerii, a tym samym wzrost generowanej marży" - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen wyjaśnił, że technologia ta przyczyni się do dodatkowego przerobu produktów w ilości blisko 1200 ton na dobę.

Jak podkreślił płocki koncern, proces visbreakingu jest technologią sprawdzoną, i stosowaną już w grupie kapitałowej tej spółki, w tym w rafineriach w Czechach oraz na Litwie - łączna zdolność przerobu ropy we wszystkich rafineriach płockiego koncernu to ponad 30 mln ton różnych gatunków surowca rocznie.

PKN Orlen przypomniał, że w rafineriach prowadzących głęboki przerób ropy, czyli wytwarzających tzw. "produkty białe", jak gaz suchy i płynny, benzyna, nafta i olej napędowy, instalacja visbreakingu służy m.in. do uzysku dodatkowej ilości produktów lekkich z procesu termicznego rozkładu - krakingu gudronu, oleju ciężkiego, będącego pozostałością procesu destylacji próżniowej surowca.

"Proces visbreakingu jest stosowany głównie w rafineriach wytwarzających składniki lotne z użyciem wodoru, przy niskiej konwersji, które produkują duże ilości oleju napędowego" - podkreślił płocki koncern.

Jak zaznaczył PKN Orlen, projekt budowy instalacji visbreakingu jest zgodny z realizacją celów ogłoszonej niedawno nowej strategii tej spółki na lata 2017-21 - płocki koncern informował wcześniej, że celem strategicznych działań jest tam m.in. wzmocnienie pozycji rynkowej, wykorzystywanie rosnącej roli petrochemii oraz kontynuowanie projektów w segmencie wydobycia i inicjowanie przedsięwzięć związanych z innowacjami.

PKN Orlen zapowiedział ostatnio, że w latach 2017-18 na inwestycje planuje przeznaczać średniorocznie 5,4 mld zł, z czego 3,7 mld zł na segment downstream (rafineria, petrochemia i energetyka), na segment detalu 0,6 mld zł oraz 0,8 mld zł na wydobycie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.