Orlen Upstream planuje budowę ośrodków produkcyjnych przy odwiertach gazu Tuchola i Bajerze

fot: Tomasz Rzeczycki

Nie każdy odwiert poszukiwawczy służy później celom eksploatacyjnym

fot: Tomasz Rzeczycki

Orlen Upstream z Grupy Orlen planuje budowę ośrodków produkcyjnych wraz z zagospodarowaniem odwiertów gazu ziemnego w dwóch lokalizacjach w woj. kujawsko-pomorskim, Tuchola i Bajerze. W ogłoszonym postępowaniu spółka określiła termin realizacji przedsięwzięcia na koniec listopada 2021 r.

Jak poinformował Orlen Upstream w opublikowanej dokumentacji, oferty w ramach postępowania można składać do 19 października. Spółka wyjaśniła, że przedmiotem zamówienia jest "budowa ośrodka produkcyjnego wraz z zagospodarowaniem odwiertów gazu ziemnego" dla dwóch zadań inwestycyjnych w lokalizacjach: Tuchola oraz Bajerze, w woj. kujawsko-pomorskim.

Orlen Upstream zaznaczył, że ogłoszone postępowanie zakupowe podzielone jest na dwie części, w zależności od lokalizacji, przy czym w obu przypadkach termin realizacji został wyznaczony na 30 listopada 2021 r.

Spółka przekazała w ogłoszeniu, iż realizacja każdej z części przedsięwzięcia polegać będzie m.in. na zagospodarowaniu odwiertów gazu ziemnego, budowie infrastruktury liniowej łączącej; jak rurociąg płynu złożowego, kablowa linia światłowodowa i kablowa linia zasilająca, a także obejmować będzie budowę ośrodka produkcyjnego wraz z infrastrukturą techniczną do oczyszczania gazu ziemnego oraz budowę dróg dojazdowych.

Pod koniec lipca, PKN Orlen przedstawiając dane finansowe Grupy Orlen za drugi kwartał tego roku informował, że segment wydobycia wypracował rezultat EBITDA LIFO na poziomie 10 mln zł przy wzroście wolumenów sprzedaży w efekcie wzrostu średniego wydobycia o 1 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu - PAP), w tym w Polsce o 0,1 tys. boe/d rok do roku.

"W drugim kwartale 2020 r. kontynuowano prace nad zagospodarowaniem złoża Bystrowice (projekt Miocen) oraz prace projektowe i formalno-prawne w ramach zagospodarowania złóż: Bajerze i Tuchola (projekt Edge) oraz Chwalęcin (projekt Płotki)" - informował wówczas m.in. koncern.

W 2017 r. PKN Orlen podawał, że "pozytywne wyniki analiz otworów Bajerze-1K oraz Tuchola-3 i Tuchola-4K, wykonanych na przestrzeni lat 2013-16, potwierdzają perspektywiczność projektu Edge pod kątem występowania komercyjnych nagromadzeń węglowodorów". W lipcu 2017 r. koncern rozpoczął wiercenie otworu Bajerze-2, odwiertu położonego na koncesji Unisław-Gronowo.

PKN Orlen informował wcześniej, że obszar projektowy Edge obejmuje 5 koncesji: Brda-Rzeczenica, Bysław-Wudzyń, Chojnice-Wilcze, Tuchola N oraz Unisław-Gronowo - został on dołączony do aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu pod koniec 2015 r.

Orlen Upstream, w którym PKN Orlen ma 100 proc. udziałów, działa od 2006 r. To podmiot powołany do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Oprócz Polski, od 2013 r. spółka prowadzi działalność wydobywczą w Kanadzie za pośrednictwem swej spółki zależnej Orlen Upstream Canada.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.